İçeriğe geç

Adil kullamım Kotası Düşmanı Windows Güncellemeleri

Merhabalar, son bir kaç aydır evde kullandığımız internet yaklaşık 1 hafta içerisinde AKK sınırlarına ulaşıyor ve internet bağlantınızın boğazı sıkılmaya başlıyordu. Bu ayda ilk 10 gün içerisinde kota dolduğu için konuyu araştırma ihtiyacı duydum. internet hizmeti aldığımız superonline’ın AKK nedir ? sayfasını incelediğinde download sınırının yanında upload hızının 10 katı kadar GB upload yaptığımızda kotayı doldurmuş sayıldığımız öğrendim.

Peki upload nedir?

Download bilgisayarımıza İnternet üzerindeki bir bilgisayardan veri ( video, mp3, sıkıştırılmış dosya, fotoğraf) aktarmayı ifade eder. Benzer şekilde upload kendi bilgisayarımızdan internet üzerindeki bir bilgisayara veri göndermemizi ifade eder. Sitelere yüklediğimiz resimler, mesajlaşma uygulamalarıyla gönderdiğimiz  resim, ses ve videolar, torrent ile paylaşım yaptığımız dosyalar bizim upload hanemize kaydediliyor.

Torrent Nasıl Çalışır

Yukarıda saydıklarımdan, diğerlerine nazaran daha az bilinen torrent uygulamalarına biraz daha yakından bakalım. Torrent uygulamalarının asıl amacı dosya paylaşımı yapmaktır. Çalışma mantığı ise su şekildedir: Dosyayı paylaşmak isteyen kişi o dosyanın paylaşım için gerekli bilgileri içeren bir torrent dosyası oluşturur. Daha sonra dosyayı paylaşmak istediği kişilere hazırladığı torrent dosyasını gönderir. Torrent dosyasını alan kişi bu dosyayı torrent programı ile açar ve bu program paylaşılan dosyayı parçalar halinde dosyanın bulunduğu bilgisayardan kendine aktarır. Dosyanın parçalarına yeni sahip olan yeni bilgisayar da sahip olduğu parçaları diğer istemcilere göndermeye başlar. Bu sayede dosya parçalarına sahip olan bilgisayarlar arasında paylaşılarak diğer insanlara ulaştırılır. Yani torrent kullandığınızda hem upload hem de download yapmış olursunuz.

Normal şartlarda sık sık torrent kullanmayan bir kullanıcı upload limitini kolay kolay dolduramaz. Fakat son zamanlarda Windows un güncellemelerini torrent mantığı ile kullanıcıları arasında dağıtmaya başlaması ile normal kullanıcılar da farkında olmadan yüksek miktarda upload yapmaya başladılar.

Peki bir durumun önüne nasıl geçebiliriz

Birden çok yerden indir özelliği kapatmaWindows’un birden çok yerden güncelleme özelliğini kapatarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Windows Ayarları > Güncelleştirme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç bölümüne gelerek “Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler” bölümünü “Kapalı” konumuna getirerek bu özelliği kapatabilirsiniz.

Böylece daha ayın başındayken bu ay içinde AKK’yi aşma derdiniz en azından Windows 10 yüzünden olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version