İçeriğe geç

Google Play Hizmetleri Ne İşe Yarar

googlePlayHizmetleriBir çok akıllı telefon kullanıcısının ne işe yaradığını bilmediği ve  hafızanın büyük bir bölümünü kaplayan bu program hakkında bilgisi bulunmuyor.Uygulama için yapılan yorumlara bakıldığında hiç bir işe yaramadığından ,çok yer kaplamasından ve bazı uygulamalar için kurulması zorunlu olduğundan şikayet ediliyor.

Uygulamanın Google Play  sayfasındaki açıklamasına baktığımızda aslında önemli bir uygulama olduğu anlaşıyor.Uygulama güncel olmayan android sürümlerine önemli yeniliklerin sürüm güncellemesi yapılmadan dahil olmasını sağlıyor. Sitedeki  açıklamasında getirdiği  özelliklerden bahsedilmiş:

Bu bileşen, Google hizmetlerinizde kimlik doğrulama, senkronize edilen kişiler, en son kullanıcı gizliliği ayarlarının tümüne erişme ve daha yüksek kalitede, daha az güç harcayan konum tabanlı hizmetler gibi temel işlevleri sağlar.
Google Play hizmetleri ayrıca uygulama deneyiminizi de geliştirir. Çevrimdışı aramaları hızlandırır, daha etkileyici haritalar sağlar ve oyun deneyimini iyileştirir.

Google Play Hizmetlerinin bazı uygulamalar için zorunlu olmasının sebebi ise şu , bu uygulamalar android’in sunduğu güncel yenilikleri bünyesinde barındıran uygulamalar olduğu için telefonunuzda da o yeniliklerin bulunması zorunluluğunu istiyor. Bu zorunluluğu sağlamanın tek yolu ise Google Play Hizmetlerini kullanmak.

Boyut konusuna gelince kullanıcılar bu konuda şikayet etmekte haklılar.Eski sürümleri kullanan telefonlar zaten donanımsal olarak da geride olan telefonlar oluyor dolayısıyla hafızaları da kısıtlı oluyor. Bu sorunu bende kendi telefonumda yaşıyorum.Telefonumun dahili hafızası 173mb bunun büyük bir çoğunluğunu işletim sistemi kaplıyor, eğer ön tanımlı uygulamaları güncel olarak kullanmak istersem google play hizmetlerini kurmak zorunda kalıyorum ve yaklaşık 36 mb yer harcıyor. Telefon sağlıklı bir şekilde çalışmak için 20 mb dan büyük bir alanın boş kalmasını istiyor. Tüm bu gereksinimler karşılandığı zaman ise telefonumda başka uygulama kurmaya yerim kalmamış oluyor.Bende mecburen uygulamaların güncellemelerini ve google play hizmetlerini  kaldırıyor ve ihtiyacım olan programlara yer açıyorum.

Sonuç olarak eğer telefonunuzda yeterli alana sahipseniz daha güvenli ve kaliteli bir kullanım için Google Play Hizmetleri uygulamasını telefonunuzdan eksik etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version