İçeriğe geç

Korsan Yazılım Kullanımı

1346160421_1331716718_BSA_Emniyet

Ülkemizde bilişim sektöründe önemli sorunlardan biri de korsan yazılım kullanılması. Türkiye’de Windows’u  orijinal kullananlar sadece bilgisayarlarını  yeni  alanlar onlar da format atana kadar.Parasını verip virüs programı kullananların sayısı korsan kullananların yanında yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum.Korsan müzik ve film de ülkemizde oldukça yaygın. Bunları söyledikten sonra sen sanki  hiç kullanmadın kullanmıyor musun diyeceksiniz. Bende kullandım ama yazılımla uğraşmaya başlayınca yazılım oluşturmak için harcanan çabanın ne kadar çok olduğunu anladım ve korsan kullanmamaya özen gösterdim. Özgür yazılımlarla tanışınca korsan yazılımdan iyice uzaklaştım.

Peki bu  durum hep  böyle mi gidecek böyle mi olmalı ? Bu konuda biz Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine büyük sorumluluk düşüyor.Önce kendimizden başlayarak korsana karşı  önlemleri  almamız ve bu şekilde öğrencilerimize doğru olanı  anlatmamız gerekiyor.

Öncelikle öğrencilere yazılım geliştirmenin  ne kadar emek gerektiğini  anlatmak ve harcanan emeğin karşılığını vermemiz gerektiğini anlatmamız gerekiyor.

Öğrencilere satın alamayacakları uygulamaları anlatarak onları korsana yönlendirmek yerine ücretsiz olan alternatiflerini  bulup onları  anlatmamız daha doğru olur. Mesela Microsoft Office yerine Libre Office ya da Open Office anlatabiliriz.

Bu konuda yapılan önemli yanlışlardan biri de öğretmenlerin öğrencilerine korsan yazılımın temin etmesi.Öğretmeninden korsan program alan  bir öğrenci bu konuya nasıl  özen göstersin.

Özgür Yazılım Kullanımı

Özgür yazılım basit bir tanımla kodları açık bir şekilde paylaşılan isteyen yazılımcının kendi  istekleri doğrultusunda programı  geliştirip değiştirebileceği ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan programlardır. Özgür yazılımlar kapalı  kodlu  programlara göre daha güvenlidir.Bu konu ile ilgili daha fazla bilgiyi açık kaynak felsefesini  araştırarak edinebilirsiniz.

 

Korsan kullanmamak için kullanabileceğimiz alternatifleri şöyle sıralayabiliriz:

“Korsan Yazılım Kullanımı” hakkında 2 yorum

  1. Linux kullanmak istiyorum ama malum henüz mesleğe başlamadığım için lisanslı yazılımlara verecek para yok. Linux da korsan yazılım kullanmanın bir yolu var mı ? Bu konuda bir şey biliyor musunuz ?

    1. Korsan yazılım kullanılmaması konusundaki bir yazı altına nasıl korsan yazılım kullanılacağını sormak abes bir durum. Bu zamana kadar linux üzerinde hiç korsan yazılım kullanmadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version