İçeriğe geç

‘Pek Çok Okulun Öğretmediği Şey; Bilişim’

 

“Bu ülkede herkesin bilgisayar programlamayı öğrenmesi gerek. Çünkü insana düşünmeyi öğretir.”    -Steve JOBS

Diyordu Steve Jobs. Bizlerde bu konuya dikkat çekmek için elimizdeki bazı verileri harmanlayıp sizlere güzel bir yazı sunmak istedik.
Geçtiğimiz günlerde code.org sitesi tarafından hazırlanan, baş rollerinde Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi birçok teknoloji adamının oynadığı programlamanın önemini vurgulayan bir kısa film yayınlandı. Bu işi en iyi yapanlar, işin sırrını verdikleri mesaj ile izleyenlerle paylaştılar.

Bill Gates: “ilk bilgisayarımı 13 yaşındayken kullanmaya başladım. Yazdığım ilk program 3 taş oyunuydu”

Jack Dorsey: “1984’te ben 8 yaşındayken ailem bana bir Machintosh aldı.”

Mark Zuckerberg: “6. sınıftaydım. Kod yazmayı öğrenme nedenim Bilgisayar Mühendisliğinin bütün sırlarını öğrenmek ya da bu alanda ustalaşmak değildi. Kod yazmaya başlamanın esasında çok basit nedeni vardı. Kendimi ve kız kardeşlerimi eğlendirecek bir şeyler yaratmak istiyordum.”

Drew Houston: “Çok ufak şeyler ile işe başladım. Yazdığım ilk program En sevdiğin renk ne? Kaç yaşındasın? diye soruyordu. Aslında bir müzik aleti çalmaktan ya da spor yapmaktan farksız.”

Gabe Newell: “İlk kez program yazıp bilgisayara “Merhaba dünya” dedirttiğimde gözlerime inanamadım.”

Chiris Bosh ise ” Öğrenciyken okul çıkışı “Whiz Kids” adlı bir kursa gidiyordum. İnsanlar bunu öğrenince bana gülmüşlerdi, bilirsiniz işte. Ben ise ‘umrumda değil, bence çok güzel bir sürü şey öğreniyorum’ diyordum.”

Lesley Chilcott’un yönetmenliğini üstlendiği bu kısa fimde çok güzel mesajların verildiği görülüyor, filmin bitiminde ise “ister doktor ister rock yıldızı olmak isteyin okulunuzdan programlama dersleri talep edin”

diyor.

Ülkemizde ise Bilişim dersinin okullarda zorunlu olması için işin uzmanlarından haklı olarak büyük bir ısrar var. Bilgi toplumu olma yolunda bilişim sektöüründeki gelişmeler ve bu gelişmelerin çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerinde olmak üzere sosyal etkilerinin araştırılması amacıyla kurulan meclis araştırma komisyonu da 1100 sayfayı aşan raporunu hazırlayarak meclis başkanlığına sunmuştu. Bu raporda da Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin zorunlu olması gerektiği belirtilirken, rapor adeta dünyada internet ve bilişim teknolojilerinin gidişatına ışık tutacak şekilde kapsamlı olarak hazırlanmıştı. Meclis komisyonu da artık bilişim dersi zorunlu olmalı diyordu.

Fransa’da ilk okulda sadece 5 ders okutulmaktadır. Biri de Bilgisayar dersidir. (Matematik, İngilizce, Fransızca, Bilgisayar, Tarih)

Estonya’da birinci sınıfta bilişim eğitimi verilmektedir.

İngiltere de bir okulda facebook bile müfredata girmiştir


Bizde ise tüketen bir toplum yerine üreten bir toplum olmamız için Bilişim dersinin zorunlu olması konusunda sektör uzmanlarının büyük bir ısrarı vardır.

Scratch gibi çocuklara programlamayı sevdirecek Türkçe kaynaklar varken okullarda bu dersin zorunlu olması bu kesimin en büyük haklı beklentisidir.

Code.org sitesinin paylaştığı kısa filmi bizde sizlere sunuyoruz. Herkes izlemeli ve artık programlama dersini okulundan ve Bakan bey’den talep etmeli diyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=6NIN8qCt2Hk

kaynak:http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/pek_cok_okulun_ogretmedigi_sey_bilisim.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version