İçeriğe geç

PHPMailer

Merhabalar.Daha önce php  ile nasıl mail göndereceğimizden bahsetmiştim ve php de mail göndermek için hazırlanmış frameworklerin olduğundan bahsetmiltim .  Bu yazımda bu frameworklerden en çok önerileni olan PHPmailer ın kullanımından bahsedeceğim .

PHPmailer ı  kullanmak için buradaki  adresten donwload sekmesini ile uygun olan sürümü  indirmelisiniz. Zip teki dosyaları projenizin dizinine attıktan sonra aşağıdaki gibi bir kodlama ile mail gönderimi yapabilirsiniz.


<?php

include_once('class.phpmailer.php');

$mail=new  PHPmailer();

$mail->CharSet='utf-8';

$body='<h1>Başlık Metni</h1>;

mail içeriği ';

$mail->SetFrom('gönderen@adres. com','Gönderen ismi');

$adress='alıcı@adres.com';

$mail->Subject='mail konusu';

$mail->AltBody='text olarak mail';

$mail->MsgHTML($body);

if(mail->Send()){

echo 'Hata:Mail gönderilemedi';

}else{

echo 'Mail gönderildi';

}

?>

Burada ilk önce sayfamızda PHPmailer class ını kullanmak için include ediyoruz ve $mail değişkenine PHPmailer class ını tanımlıyoruz.

CharSet ile mailin karakter setini belirliyoruz.$body değişkeni ile mailin html içeriğini yazıyoruz.SetFrom ile mailin gönderen bilgisini oluşturuyoruz.AddAdress ile alıcı  adresi ekliyoruz.AltBody değişkeninde ise html mail göndermeyi desteklemeyen sistemlerde html mesaj yerine gönderilecek olan text metni belirliyoruz.

İyi çalışmalar.

“PHPMailer” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version