İçeriğe geç

Akşamları Netflix İzlemek Yerine Yapabileceğiniz 10 Şey

Verimliliğinizi ve mutluluğunuzu arttıracak cihazlardan uzak alışkanlıklar.

Bu yazı Aleid ter Weel tarafından 15 Şubat 2022 de yazılan “10 Things To Do In The Evening Instead Of Watching Netflix” başlıklı yazının çevirisidir.

https://medium.com/better-advice/10-things-to-do-in-the-evening-instead-of-watching-netflix-4e270e9dd6b9
wood couple love hand
Photo by cottonbro studio on Pexels.com

Netfilix ve TV izleyerek vaktinin çoğunu boşa harcadığından endişe edenler, yalnız değilsiniz.İngiltere’de yayınlanan 2021 verilerine göre, yetişkinler günde ortalama 5 saat 40 dakika televizyon/dijital içerik izliyorlar. Bu süre uyanık oldukları sürenin üçtebirini kaplıyor.Şimdi, televizyonunuzu pencereden fırlatmanıza ve kendinizi daha komplike rotinleri uygulamaya zorlamanıza gerek yok. Akşamları huzurlu, rahat ve eğlenceli olmak için ihtiyacınız olan şey, doğal olarak yöneldiğiniz ve aralarında geçiş yapabileceğiniz bir dizi araç ve alternatif aktivitedir.Sadece ilginizi çeken birkaç aktiviteyi seçin ve bunları televizyon izleme sürenizin bir kısmını değiştirmek için kullanın. Sonrasında deneyimleyin, düzenleyin ve kendi aktivitelerinizi ekleyin. Zamanla, enerjinizi, zihin gücünüzü ve ilişkilerinizi neyin pozitif etkileyeceğini öğrenmiş olacaksınız. Böylece yatağınıza dinlenmiş bir zihin ve mutlu bir kalp ile gidebileceksiniz.

Yarının tetikleyicilerini dizginleyin

Gün içerisinde dikkat dağıtıcılarla savaşmak yerine, dürtülerinizi önceden yönetebilirsiniz. Yatmadan önce biraz zaman ayırarak yarının dikkat dağıtıcılarını engelleyebilirsiniz. Bu masanızı temislemek, çalışma materyallerinizi hazırlamak, beş dakika içinde yarının planını yapmak yada telefonunuzu yatak odasından çıkartmak kadar basit olabilir. Akşam saatlerinde dikkat dağıtıcı faktörleri ortadan kaldırmak, sabahları odaklanmayı sonsuz derecede kolaylaştırır.

Çıkmaz döngülerden zihninizi temizleyin

Zihniniz fikirleri üretmek içindir, onları saklamak için değil

David Allen

Tüm dikkat dağıtıcılar dış nedenlerle oluşmaz. Muhtemelen çoğu dikkat dağıtıcı olayı kendi zihnimizde saklıyoruz. Kişisel endişelerinizden, yapılacak listesi yaparak, randevularınızı takvimde planlayarak yada akşamları beş dakikalık zihin boşaltımı yaparak kurtulun. Düşüncelerinizi yazmak, bugün çözülememiş maddelerin yarın zihinlerimizi meşgul etmesini önler. Chris Bailey, Hyperfocus kitabında şöyle yazıyor: “Boş bir beyin, verimli bir beyindir ve zihnimizden çıkarabileceğimiz kadar çok şey çıkararak, daha net düşünebiliriz.”

Zihninizin aburcubur yemesine izin vermeyin

Reality şovları, talk şovlar ve magazinler beynimiz için abur cubur gibidir. Düşük kaliteli, yüksek işlenmiş ve ne kadar kötü olduğunu bile bile tüketiriz. Birkaç yıl önce verdiğim en iyi kararlardan biri, yazar Paul Greenberg’in ‘Abur cubur içerik (junk media)’ olarak adlandırdığı şeyleri tüketmeyi bırakmaktı. Bunun yerine iyi bir film veya belgesel izlerim ve yüksek kaliteli içerikler üreten birkaç yayıncıyı YouTube’da takip ederim. Eğer akşam bir şey izlemeye karar vermişsen bu tür içerikler abur cubur içeriklere göre beynimi çok daha iyi bir halde hissettirir.

Akşam boyunca dikkatinizi dağıtan akılsızca dürtüye direnin

Akşamlarımız nadiren olması gerektiği kadar dinlenme içerir. Yorucu bir iş gününden eve gelir gelmez hemen kendimizle meşgul oluruz, sosyal medyayı kontrol ederiz, haberleri okuruz yada televizyon ile meşgul oluruz. Beynimizi dinlendirmek yerine, daha fazla girdi, daha fazla bilgi ve cihazlarımızdan gelen uyarımlarla beynimizi daha çok yorarız. Bütün cihazları akşamlarımızdan çıkarmanın gerçekçi olmadığını biliyorum ve bence bunu yapmak zorunda değilsiniz. Stresi atmanın ve biraz beynimizi kullanmadan eğlenmenin yanlış bir tarafı yok.Ancak düşük kalitedeki eğlence yüksek kaliteli eğlenceden daha fazla olmalı. Gecenin sonunda zihinsel durumunu ve enerjiniz gerilemiş olmamalı, ilerlemiş olmalı.

Masa oyunları gecesi tanımlayın

Eğer ailenizin akşam yemeği sonrası rutini kendi ayrı alanlarına çekilerek, sanal dünyalarında kaybolmaksa haftanın bir gününün ailece masa oyunları oynayacağınız bir gön olarak belirlemeyi deneyebilirsiniz. Dijital detoks uzmanı Tanya Gooding’e göre, masa oyunları oynamak akış anına geçmenizi sağlar – beyninizin kendini yenileyebildiği ve nefesinizin ve kalp atış hızınızın yavaşladığı meditatif bir durum. Ayrıca, akış durumunda beyniniz ödüllendirici kimyasallar üretir – bu da akşam saatlerinde keyifli bir deneyim ve keyifli bir zaman geçirmenin sevilen bir yolu olur.

Mesajlaştığınız arkadaşınızı arayın

Araştırmalar, mesajlaşmanın bir yakınlık yanılsaması yaratırken, aslında bir ilişkinin istikrarını ve memnuniyetini azalttığını gösteriyor. Mesajlaşmayı lojistik amaçlar için kullanın ve duygusal konuşmaları telefon görüşmeleri veya yüz yüze iletişim için saklayın.

Eğlenceli ve işle alakalı olmayan şeyler okuyun

Araştırmalar kurgu kitaplar okumanın stresi azaltmak için en uygun yollardan biri olduğunu gösteriyor. Kurgu kitaplar onumanın stres seviyesini %68 düşürmektedir. Müzik dinlemek, yürümek ve çay içmekten çok daha fazla. Bir çoğumuz okumayı daha üretken, daha bilgili ve daha ilgi çekici bir aktivite aracı olarak görüyoruz. Fakat çok satan yazar Matt Haig’in bir zamanlar dediği gibi: ” Okuma, size iş bulmanıza yardımcı olduğu için önemli değildir. Önemli olan, size verilen gerçeklik ötesinde var olma alanı sağlamasıdır.”

Bırakın beklesinler

Whatsapp ve Messenger gibi programlar iletişimi bedava, kolay ve anlık hale getirdi. Ve bu kolaylıkla birlikte, sağlıksız bir beklenti geliştirdik: her zaman orada olmanız gerektiği – telefonu açmak, mesajlara geri dönmek, e-postaları yanıtlamak ve sosyal medyayı güncellemek. Anlık mesajlaşmanın gerçekçi olmayan beklentilerinden kendini özgürleştirmek için seçim yap ve erişilebilirliğin üzerindeki gücünü geri al. Eğer arkadaşlarınız gerçekten arkadaşınızsa, zaman ve boşluğa ihtiyacınız olduğunda anlayacaklardır. Eğer anlamazlarsa, geri dönmeye değmeyeceklerdir.

Televizyonunuzu yatak odanızdan çıkartın

Odalar amaçlarına hizmet eder. Mutfak yemek hazırlamak içindir, yemek odası yemek yemek için, çalışma odaları çalışmak için, oturma odası eğlence için ve yatak odaları uyumak içindir. Odaları amaçlarına uygun kullanmak daha iyi olandır, onları daha verimli hale getirir. Yatak odanızı uyku ve samimiyet için kullanın ve iş öğeleri, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonları yatak odanızdan çıkarın.

Günde bir satır yazın

Son yıllarda en sevdiğim doğum günü hediyesi Bir gün Bir satır günlüğüm. Normal bir günlük yazmanın aksine her gün tek satır yazmak daha ulaşılabilir ve yönetilebilir. Geceleri uyumadan önce son bir düşünce belirlemem için harika bir yol ve gün içindeki küçük mutluluklara odaklanmama yardımcı oluyor. Umarım bu aktivitelerden en az biri, cihazlarınızda daha az zaman harcamanıza ve ilişkilerinize, dinlenmenize ve odaklanmanıza daha fazla yatırım yapmanıza ilham verir.

“Akşamları Netflix İzlemek Yerine Yapabileceğiniz 10 Şey” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.