Aynı Anda İki Alt Yazı İle Video Nasıl İzlenir

Aynı anda iki alt yazı ilk bakışta mantıksız gelebilir. Tek alt yazıyı takip etmekte zorlanırken ikincisine ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Eğer bu alt yazılardan tamamıyla kurtulmak istiyorsanız bir süre iki alt yazı ile izlemeniz faydalı olabilir.

Alt yazı ile yabancı dizi ve filmleri izlemenin yabancı dil gelişimine katkısı olduğu söylenir. Bu söylenti doğru olabilir fakat ben uzun zamandır alt yazı ile dizi izlememe rağmen çok az bir katkısını gördüm ve bu katkıyı arttıracak yeni yollar arayışına girdim. Son zamanlarda İngilizce alt yazı dosyasını açıp bilmediğim kelimelerin karşılıklarını belirleyip bir süre çalıştıktan sonra İngilizce alt yazı ile diziyi izlemeyi planlıyordum. Fakat bunun çok uğraş gerektireceğini düşünüp başka yöntemler arayışına girdim. Aklıma iki ekran kullanarak videoları aynı anda birinde Türkçe birinde İngilizce alt yazı olacak şekilde izlemeyi düşündüm. Ama bu da pek mantıklı değil. Son olarak bir video da iki alt yazıyı gösterilip gösterilmeyeceğini araştırdım. Ve konuyla ilgili bir kaç yöntem buldum.

Bu işlemi yapmak oldukça basit ihtiyacımız olan her şey zaten elimizde mevcut 🙂 :

 • VLC Video Player (yada .ass dosyalarını kabul eden başka bir oynatıcı)
 • İki tane .str formatında alt yazı
 • İzlemek istediğiniz video

Ben alt yazıları genellikle turkcealtyazi.org adresinden indiriyorum. Hem İngilizce hemde Türkçe alt yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Alt Yaz Birleştirme

Alt yazıları birleştirmeden önce iki alt yazınında aynı karakter kodlamasına sahip olduğundan emin olmalısınız. Bunun için alt yazı dosyalarını not defteri ile açtıktan sonra Dosya>Farklı kaydet menüsüne tıklayın. Açılan kaydetme menüsünde “Kaydet” butonunun yanında bulunan “Kodlama” seçenek kutusundan UTF-8 i seçerek alt yazıyı kaydedin.

Karakter Kodlaması Seçimi

Karakter kodlaması ayarını yaptıktan sonra sıra geldi alt yazıları birleştirmeye. Bu işlem için bir dan fazla yol bulunmakta ilk ve en basiti pas-bien.net/2srt2ass/ adresini kullanmak.

Alt yazı birleştirme str2ass

Bu site alt yazıların birini üst tarafta diğerini ise alt tarafta gösterecek şekilde birleştiriyor. Sitede videonun üst kısmında gözükmesini istediğiniz alt yazıyı birinci kutucuğa, alt kısında gözükmesini istediğiniz alt yazıyı ikinci kutucuğa ekliyorsunuz. Daha sonra yazı boyutun, tipini ve rengini dilediğiniz gibi ayarladıktan sonra “Gönder” butonuna basıyorsunuz. Birleştirilmiş alt yazı dosyası .ass formatında indirilmeye başlanacaktır. Bu dosyayı VLC Player üzerine sürükleyip bıraktığınızda alt yazı aktif hale gelecektir.

İkinci yöntem olarak strmerge.org adresini kullanabilirsiniz. Bu siteyi kullanırken karakter kodlamasını önceden ayarlamanıza gerek yok. Siteye dosyayı yüklerken dosyanın karakter kodlamasını seçebiliyorsunuz. Bu site ile birleştirdiğiniz alt yazılar alt ve üst şekilde ayrılmıyor direkt üst üste biniyorlar. Bu yüzden farklı renk tanımlamanız önemli. Açıkcası birinci site varken buna hiç gerek yok, yinede paylaşmak istedim.

Son yöntem DualSub uygulamasını kullanmak. En iyi yöntem gibi gözüken bu uygulama ile isten üst ve alt, ister sağ ve sol olarak alt yazı dosyalarını birleştirebiliyor. Sağda ve solda yan yana farklı alt yazıların gösterilmesi daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Fakat ben bu uygulama ile yaptığım denemelerde başarılı bir sonuç alamadım.Bu yüzden bu uygulamanın detaylarına girmiyorum, dileyen kendisi deneyebilir.

Sonuç

En iyi sonucu ilk yöntemi kullanarak elde ettim. Birinci yöntem ile karakter kodlaması dışında bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

POI S4E22

 

Samet ATABAŞ

Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi

38 thoughts on “Aynı Anda İki Alt Yazı İle Video Nasıl İzlenir

 • Aralık 27, 2016 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  çok işime yaradı, teşekkürler

  Yanıtla
  • Haziran 22, 2017 tarihinde, saat 13:52
   Permalink

   Bunlara gerek yok şeklinde bir giriş yapman saygısız bir davranış. Daha kullanışlı yada kullanışsız, bir site yaptıysan verilen diğer emeklere saygısızlık etmeden ” Arkadaşlar alternatif olarak bu siteyi hazırladım. Bu site ile daha kolay ve sorunsuz şekilde alt yazınızı birleştirebilirsiniz.” şeklinde bir yorum yazabilirdin.

   Yanıtla
  • Aralık 24, 2017 tarihinde, saat 17:59
   Permalink

   Türkçe karakter sorunu var ama olsun. SÜper olmuş. Teşekkürler

   Yanıtla
 • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 16:52
  Permalink

  merhabalar dediğiniz yöntemi denedim. iki alt yazı da yüklendi videoya ama alt yazıların süresi kayıyor . bc player da elle düzeltiyorum bir süre sonra tekrar kayıyor . vlc de denedim yine kayma oldu. sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim ?

  Yanıtla
  • Temmuz 4, 2017 tarihinde, saat 23:31
   Permalink

   Alt yazıların ikisininde ayrı ayrı videoya uygun olması lazım. Ben hiç sorun yaşamadım. Alt yazı baştan uyumsuzsa birleştirince sorun olur

   Yanıtla
 • Temmuz 5, 2017 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  uyumsuzluktan kastınız ne bilmiyorum . ayrı ayrı denediğimde kayma olmuyor , yani sadece inglizce ve ya türkçe alt yazılı izlemek istediğimde. ama ikisini birleştirince kayma oluyor . fps değerleri aynı yani alt yazılar birbiriyle uyumlu . izlemek istediğim dizi prison break 1. sezon 1. bölüm . ne kadar uğraştıysam olmadı . ,

  Yanıtla
  • Temmuz 6, 2017 tarihinde, saat 15:27
   Permalink

   Ben hiç sorun yaşamadım. tek tek uyumlu ise birleştirince de uyumlu olması lazım. Bir de yukarıdaki yorumda verilen siteyi deneyebilirsin.

   Yanıtla
 • Ağustos 19, 2017 tarihinde, saat 10:29
  Permalink

  arkadaşlar alternatif bir yöntem daha var. video oynatıcı olarak BsPlayer kullanılırsa altyazı seçeneklerinden birincil ve ikincil altyazı seçenekleri kullanarak çift altyazılı izleme çok pratik bir şekilde oluyor.

  Yanıtla
 • Ağustos 27, 2017 tarihinde, saat 12:34
  Permalink

  admin Allah senden bin kere razı olsun. birinci yöntem harika çalışıyor. Çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Eylül 6, 2017 tarihinde, saat 23:49
  Permalink

  film veya diziyi torrent dışında nereden indirebiliriz? Mac kullananlar için öneriniz var mı? iki altyazı ile birlikte izlemek istiyorum ben de, yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
 • Eylül 8, 2017 tarihinde, saat 16:59
  Permalink

  merhaba, aynı konudan muzdarip ben de torrent indirdim. Bu konuyla ilgili tek güncel yer burası. Vlc’nin desteklediği uzantıları hangi film kaynağı sitesinden bulabilirim? İndirdiklerimi Vlc media player da açamıyorum. yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
  • Eylül 8, 2017 tarihinde, saat 23:02
   Permalink

   Vlc neredeyse tüm video formatlarını destekler. Beni şaşırttı. Film indirme siteleri yasa dışı olduğu için kaynak bulmak sıkıntılı.

   Yanıtla
   • Eylül 9, 2017 tarihinde, saat 15:50
    Permalink

    2 altyazı birlikte izleyemiyorum. kodlamayı değiştirdim. srt uzantıları ile dosya seçtim. ass olarak açtığımda 2 altyazı seçeneği ile izleyemiyorum. Tek bir altyazılı ile izleyebiliyorum.olmuyor. 3 gündür bununla uğraşıyorum ve bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Yanıtla
 • Eylül 14, 2017 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Çok teşekkür ederim. Güzel yazı olmuş hocam. Ben de Sakarya Üni. deyim bu sene 🙂

  Yanıtla
 • Aralık 2, 2017 tarihinde, saat 20:28
  Permalink

  sorunsuz çalışıyor..teşekkürler..

  Yanıtla
 • Aralık 3, 2017 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  merhaba. altyazılarda birlikte aç yapılmıyor nasıl not defterinde açacağız.

  Yanıtla
  • Aralık 3, 2017 tarihinde, saat 00:37
   Permalink

   Bir de sizin yaptıklarınız altyazılarda türkçe karakter sorunu yaşanmamış. Fakat ben de yaşanıyor. Sebebi nedir acaba

   Yanıtla
   • Aralık 3, 2017 tarihinde, saat 00:55
    Permalink

    çok teşekkürler hepsini hallettim.

    Yanıtla
 • Aralık 12, 2017 tarihinde, saat 13:32
  Permalink

  çok başarılı ve faydalı bir paylaşım olmuş.emeğinize sağlık birebir uygulanabiliyor ve mükemmel sonuç.

  Yanıtla
  • Nisan 1, 2018 tarihinde, saat 02:54
   Permalink

   İlk seçenek mükemmel olduğu için diğer seçenekleri denemedim bile. Çok teşekkür ediyorum

   Yanıtla
 • Mayıs 12, 2018 tarihinde, saat 21:33
  Permalink

  Türkçe karakter sıkıntısı var nasıl düzeltebilirim?

  Yanıtla
  • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 22:59
   Permalink

   Sbtitle editör ile

   Yanıtla
 • Temmuz 22, 2018 tarihinde, saat 17:13
  Permalink

  Merhaba, öncelikle yazara faydalı ve gerekli olduğunu düşündüğüm yazısı için teşekkür ederim. Yorumdaki “http://www.altyazi.mertcolak.com.tr/” sitesiyle altyazıyı birleştirdiğimde ğ,ş,i karakterlerinde sıkıntı yaşadım. Araştırma yaparken “https://easypronunciation.com/en/merge-two-subtitle-files-online” sitesini buldum, çok kullanılı olduğunu gördüm. Bu site yazarın anlattığı ilk yöntemdeki gibi ssa(ass ile aynı) uzantılı alt yazı dosyası oluşturuyor. Ayrıca srt uzantılı dosya da oluşturabiliyor, ve de kodlama için dönüştürmeyi site üzerinden [Ben file encoding kısmında İngilizce için UTF-8, Türkçe için Turkish (ISO-8859-9) seçtim, karakterlerde sorun yaşamadım] yapıyor. Bu yöntemin daha pratik ve kolay olduğunu düşünüyorum. srt uzantılı alt yazı dosyası oluştururken Subtitle Position kısmından alt yazının posizyonunu (top:üst middle:orta bottom:alt; left:sol center:merkez, orta right:sağ 🙂 ) ayarlayabiliyorsunuz. İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin “https://ororo.tv/tr” sitesine üye olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. “https://ibb.co/jtVjEJ” “http://i.hizliresim.com/GDynOv.jpg”

  Yanıtla
 • Ağustos 13, 2018 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  çok ama çok teşekkür ediyorum. 1. yol en güzeli gerçekten

  Yanıtla
 • Eylül 23, 2018 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Çok çok teşekkür ederim. Allah razı olsun 🙂

  Yanıtla
 • Ekim 30, 2018 tarihinde, saat 17:19
  Permalink

  hocam, mkv merge programı ile 2 alt yazı dosyasını videoda nasıl gösterebiliriz çoklama yaptıktan sonra birini gösteriyor 2.sini göster miyor bununla ilgili bir çalışma yapabilir misin kolay gelsin ?

  Yanıtla
  • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 22:58
   Permalink

   GÖETERİYOR GEÇİŞ YAP

   Yanıtla
 • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Merhaba, öncelikle yazara faydalı ve gerekli olduğunu düşündüğüm yazısı için teşekkür ederim. Yorumdaki “http://www.altyazi.mertcolak.com.tr/” sitesiyle altyazıyı birleştirdiğimde ğ,ş,i karakterlerinde sıkıntı yaşadım. Araştırma yaparken “https://easypronunciation.com/en/merge-two-subtitle-files-online” sitesini buldum, çok kullanılı olduğunu gördüm. Bu site yazarın anlattığı ilk yöntemdeki gibi ssa(ass ile aynı) uzantılı alt yazı dosyası oluşturuyor. Ayrıca srt uzantılı dosya da oluşturabiliyor, ve de kodlama için dönüştürmeyi site üzerinden [Ben file encoding kısmında İngilizce için UTF-8, Türkçe için Turkish (ISO-8859-9) seçtim, karakterlerde sorun yaşamadım] yapıyor. Bu yöntemin daha pratik ve kolay olduğunu düşünüyorum. srt uzantılı alt yazı dosyası oluştururken Subtitle Position kısmından alt yazının posizyonunu (top:üst middle:orta bottom:alt; left:sol center:merkez, orta right:sağ ? ) ayarlayabiliyorsunuz. İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin “https://ororo.tv/tr” sitesine üye olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. “https://ibb.co/jtVjEJ” “http://i.hizliresim.com/GDynOv.jpg”

  FAYDALI ÖMERE TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  Son yöntem DualSub uygulamasını kullanmak. En iyi yöntem gibi gözüken bu uygulama ile isten üst ve alt, ister sağ ve sol olarak alt yazı dosyalarını birleştirebiliyor. Sağda ve solda yan yana farklı alt yazıların gösterilmesi daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Fakat ben bu uygulama ile yaptığım denemelerde başarılı bir sonuç alamadım.Bu yüzden bu uygulamanın detaylarına girmiyorum, dileyen kendisi deneyebilir.

  DENEDİM YANDAN VE ALT ALTA VAR.
  YANDAN ŞİMDİLİK ES GEÇİYOM
  ALT ALTA OLANI AYIRMAK İÇİN BİRİNİ RENKLİ YAPIN

  Yanıtla

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.