İçeriğe geç

Bill Gates, Elon Musk ve Stephen Hawking Uyarıyor

“Fabrikaların otomatikleşmesi zaten geleneksel imalat sanayide işleri iyice azaltmıştı, yapay zekanın yükselişi de orta sınıfta bu meslekleri imha etmeyi hızlandıracak, geriye sadece özenli, yaratıcı ve denetleyici meslekler kalacak.” – Stephen Hawking

Robotların ne kadar hızlı bir şekilde insanların işini elinden alacağı endişesinin dile getirilmesinde bir artış var. Geçtiğimiz Perşembe günü (16.02.2017) Dubai de düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi‘ nde Elon Musk şunları söyledi :

Yaygın işsizlik konusunda ne yapacaksınız ? Bu durum yaygın bir sosyal sıkıntı olacak. İnsanların robotlardan daha iyi yaptığı işler gün geçtikçe azalacak. Bunlar olacağını umduğum şeyler değil. Bunlar sadece olacağını düşündüğüm şeyler. – Elon Musk

Bill Gates de ülkelere insanları, işçileri vergilendirdiği gibi robot işcileri de vergilendirmeye başlaması önerisinde bulundu.

Belli işlerdeki iş değişim eşiği bir anda geçildi. Ev temizliği, şöförlük, oda temizliği gibi  20. yüz yılda yok olacak bir çok meslek var. – Bill Gates

Meslekler hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar hızlı yok oluyorlar.

2013 yılında politikacıların çoğu, ABD’deki mesleklerin %45’inin otomatikleşeceğini öne süren iki Oxford ekonomistini yok sayıyorlardı. Fakat bu gün bu sözlerin tamamı kabul edilebilir duruma geldi.

Taşımacılık ve Depolama 5 Milyon Amerikalıya İş İmkanı sağlıyor

Sıklıkla duyduğunuz sürücüsüz arabalar bir çok insanın işini elinden aldı. Şuanda ABD’de :

  • 600,000 Uber şöförü
  • 181,000 Taksici
  • 168,000 Yolcu otobüsü söförü
  • 505,000 servis şöförü

çalışıyor. Ayrıca ABD de 1 milyon kamyon şöförü var. Ve Uber yakın zamanda sürücüsüz kamyon şirketini satın aldı.

Sörücüsüz araçlar bir çok eyalette yasal olduğu için bu şöförlük alanlarının hızlı bir şekilde otomatikleştiğini göreceğiz. Eğer bir gün 30,000 $ harcayarak yıllık 40,000 $ maaş ile çalışan şöförü değiştirebilirsek, kısa sürede milyonlarca şöför işten çıkartılabilir.

Ve sadece şöförler robotlarla yer değiştirmeyecek. Yakın zamanda depolama hizmetleri de tamamen otomatikleştirilecek.

Küçük robotlardan oluşan bir filonun büyük bir miktardaki depolama çalışanın yerini nasıl alabileceğini gösteren bu videoyu islemek için 3 dakikanızı ayırmanızı şiddetle öneriyorum.

Videoda hala çalışan az sayıda depolama işcisi var fakat onların da yerini bir otomasyon sisteminin alması sadece bir an meselesi.

8 Milyon Amerikalı perakende satış elemeanı ve kasiyer olarak çalışyor

 Bu işlerin çoğu yakında otomatikleşecek.

Amazon işçi gerektirmeyen sanal bir mağza türünü test ediyor. Siz sadece mağzaya gireceksiniz istediğinizi alacaksınız ve çıkıp gideceksiniz.

Satışların büyük bir parçası müşterinin neyi almak istediğini bulmak yada tahmin etmekten oluşuyor. Öyleyse, Amazon geçen yıl 136 milyar dolar hasılat yaptı ve onun satış temsilcileri algoritmalarla desteklenmiş öneri motorlarından oluşuyor. Amazon’un yapay zekalı mağzalarıyla perakende satışa başladığında oluşacak etkiyi bir hayal edin.

 

Amerika restorantlarında 14 milyon insan çalışıyor

Japonlar yıllardır restaurantlarına otomatiklik kazandırıyorlar; şipariş alma, sparişleri getirme, bulaşıkları yıkama ve hatta yemekleri hazırlma.

https://youtu.be/yICVmyySHmE

Ve şimdi de Amerika da bir kaç otomatikleşmiş restoran kuruyor.

Hatta etrafta dolaşan ve spariş geldiğinde aynı zamanda pizza pişiren kamyonları kullanan şirketler de var.

Otomasyon durdurulamaz. Fakat işini kaybetmiş çalışanlar için harekete geçmek ve onlara yardım etmek için yeterli vaktimiz var.

Otomasyon gittikçe hılzanıyor. Güçlerini yazılımlardan alan bu robotlar gün geçtikçe daha da güçlü oluyorlar. Onları durduramayız fakat adapte olabiliriz.

Bill Gates robot işcilerden vergi almamızı öneriyor, bu sayede işten çıkarılan işçilerin ödemediği gelir vergisi geri kazanılabilir.

Elon Musk, evrensel temel gelir ve herkese her yıl bir miktar para vererek bu duruma adapte olmayı öneriyor. Böylece milyonlarca işci otomasyon nedeniyle işinden olsa bile ekonomi korunabilir.

Benim önerim ise vergi mükelleflerinin şuanda çoğunlukla otomatikleşen endistürüleri sübvanse etmek için kullandıkları parayı alıp yeni gelişmekte olan mühendislik işlerine aktarmamız olacaktır.

Otomasyon sıkıntısıne verilen bu cevaplar bu üç yaklaşımın bir kombinasyonunu içerebilir. Fakat Büyük çöküntüden buyana yaşamadığımız kötülükteki işsizlik felaketini yalamadan önce hemen şimdi harekete geçmeliyiz.

Kesinlikle şu üç şeyi yapmanı öneriyorum:

  1. Kendini otomasyon ve onun ekonomik etkileri konusunda eğitmelisin. Bu konudaki en iyi kitap için buraya tıkla.
  2. Arkadaşların ve ailenle otomasyon hakkında konuş. Korkutucu ve öngörülemez olduğu için bunu yoksaymamalıyız. Otomasyon konusunda şirketler bizim yerimize bir kara vermeden önce toplumsal bir farkındalık oluşturup kendi kararımızı vermeliyiz.
  3. Temsilcilerinizle iletişime geçin ve onlara işsizlik ve otomasyon konusunda ne yapacaklarını sorun. Onlara robotlardan vergi alınmasını, evrensel temel gelirin oluşturulmasını yada teknoloji eğitimine daha fazla para yatırılmasını gerektiğini  yada bunlardan hangisinin politik görüşlerine uygunsa onun yapılması gerektiğini anlatın.

Eğer hemen harekete geçersek hala otomasyon sorununun üstesinden gelebilir ve milyonlarca Amerikanın sıkıntıdan kurtarabiliriz.

Yazıyı okuduğun ve ilgi gösterdiğin için teşekkürler. Politikacıların konuşmadığı bu önemli konu hakkında farkındalık oluşturmama yardım et. Bu yazıyı sosyal medyada paylaş.

Bu yazı Quincy Larson tarafından 19.02.2017 tarihinde yayımlanan “A warning from Bill Gates, Elon Musk, and Stephen Hawking” başlıklı yazısının çevirisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.