İçeriğe geç

Bluetooh Kontrollü Kümes Kapısı

“Dünyayı tembeller kurtaracak” şeklinde bir söz var. Bu proje bu sözü hatırlatıyor bana. Bir süredir köyde ailemle birlikte kalıyorum. Annem köy hayatına daha da uyum sağlayarak tavuk alıp organik yumurta işine girmeye karar verdi ve 9 tavuk bir horoz aldık. Kümes benim yattığım odaya oldukça yakın bir yerde ve tavuklar kümeste kapalı iken gün ışığı görmeye başladığında ötmeye başlıyorlar ve sesleri beni uyandırıyor. Onları susturmanın tek yolu yataktan kalkıp evin etrafını dolaşıp kapılarını açmak. Bu benim için oldukça uğraştırıcı bir iş. Bu sıkıntıma çözüm bulmak için Arduino ile bir proje yapıp kümes kapısını yatağımdan çıkmadan açabileceğim bir şeyler düşünmeye başladım ve sonuçta aşağıdaki proje ortaya çıktı.

Telefona kurduğum bir yazılım ile bluetooth üzerinden Arduino’ya veri göndererek servo motor ile kapının açılmasını sağlayan basit bir proje. Projenin dosyalarına https://github.com/sametatabasch/coopDoor adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.