İçeriğe geç

Burger King Google’ı Hackledi

Geçtiğimiz günlerde Burger King yurtdışında televizyon kanallarına 15 saniyelik bir reklam videosu yayınlattı. Bir hamburgeri 15 saniye içerisinde yeteri kadar anlatamayacakları için farklı bir yöntem denediler. Yurt dışında evlerde ya

ygın olarak kullanılan Google Home’a kendi reklamlarını okutular. Nasıl mı ? Reklamı izleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=U_O54le4__I

Reklamda konuşan Burger King çalışanı “Size Whopper’ın içerisindeki tüm taze malzemeleri anlatırdım ama 15 saniyeye sığmaz. Onun yerine bir fikrim var!” dedikten sonra Google sesli asistanını devreye sokan o sihirli sözcüğü söylüyor “Ok Google, Whopper Burger nedir?” Bu komutu algılayan Google hemen wikipedia dan ilgili içeriği buluyor ve okumaya başlıyor.

Okunan içerik şunları içeriyor: “Whopper, hiçbir koruyucu veya dolgu maddesi içermeyen, yüzde 100 sığır etiyle yapılan, dilimlenmiş domates, soğan, marul, turşu, ketçap ve mayonez ile tepesinde bir susam tohum topuzunda servis edilen alev ızgara bir köfteden oluşan bir burger.” Wikipedia da bu içerik şuan değiştirilmiş durumda. Bazı kaynaklara göre wikipedia içeriği reklam yayına girmeden bir hafta önce Burger King pazarlama başkanı tarafından değiştirilerek reklama uygun hale getirildi.

Google Bu olaydan saatler sonra bu aramayı engelleyen bir düzenleme yaparak durumu kontrol altına aldı.

Buna benzer başka bir olay da siri üzerinde yapılmış. Fakat bu daha çok kamu spotu tadında bir olay. Bu olayla ilgili olarak Yoldayken Telefonunuzu Kapatan Radyo Spotu içeriğini inceleyebilirsiniz.

Sizce bu olay bir Hack olarak kabul edilebilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.