İçeriğe geç

CKEditor Kullanımı – Ajax Post

Günümüzde  bir çok  form işleminde ajax kullanıyoruz.Ajax kullanmak sitemize  hem  hız hemde kalite katıyor. Bu yazıda CKEditor kullanırken nasıl  ajax post işlemi  yapacağımızdan bahsedeceğim.

CKEditor formda belirttiğimiz textarea nesnesini etkisiz bırakıp  yerine kendini aktif ediyor ve biz kaydet butonuna bastığımızda kendisindeki verileri textarea nesnesine aktarıyor ve form post ediliyor. Post işlemini ajax ile yaptığımızda ise CKEditor kendisinde barındırdığı verileri textarea nesnesine aktarmadan form bilgileri post ediliyor ve sonuç olarak boş bir post işlemi yapılmış oluyor.

Bu yüzden ajax post işlemi yapmadan önce CKEditor e bilgileri textarea nesnesine aktarmasını söylemeliyiz.CKEditor e  bu  durumu  söylemek  için instances sınıfının updadeElement() fonksiyonunu kullanacağız. Ajax post işlemini yapmadan önce aşağıdaki satırı çalıştırdığımızda CKEditor bilgileri  textarea nesnesine aktaracaktır.

CKEDITOR.instances['editorName'].updateElement();

Buradaki editorName CKEditor ü  aktif  ettiğiniz nesnenin id özelliğidir.Yani CKEDITOR.replace() fonksiyonunun ilk parametresi.

Aşağıdaki  örneği inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

https://gist.github.com/sametatabasch/7565e8b62e5ec151e2b4#file-index-html

https://gist.github.com/sametatabasch/7565e8b62e5ec151e2b4#file-ajax-php

“CKEditor Kullanımı – Ajax Post” hakkında 2 yorum

  1. Süleyman Şahin Çetin

    merhabalar, sizin yukarıda yazdığınız yazılımı kullanmaya çalışıyorum, fllemanager’da 403 hatası alıyorum?
    fileman ‘da ise güvenli olmayan içerik engeleniyor .. Herhangi bir öneriniz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version