İçeriğe geç

Composer update hatası error:14090086

Composer php için hazırlanmış bir bağımlılık yönetim uygulamasıdır. Size projenize kolay bir şekilde kütüphaneleri ekleme ve güncelleme işlemlerinde kolaylık sağlar. Sürekli güncellenen açık kaynak kütüphaneleri projenizde kullanmak ve güncel tutmak istediğinizde en büyük yardımcınız composer olacaktır. Ben composer i laravel framework ile hazırladığım projelerimi  güncel tutmak için kullanıyorum. Bu yazıda composer kullanırken karşılaştığım bir sorunun çözümünü anlatacağım. Daha önce yaşadığım bu sorunu uzun araştırmalar sonrası çözmüştüm. Bu gün bilgisayarımı formatladıktan sonra karşılaştım ve tekara araştırma yapmak zorunda kaldım. Bir daha ki sefere aramamak için ve aynı sorunla karşılacak diğer geliştiricilerin faydalanması için çözümü burada yazmaya karar verdim.

Hata composer update yada composer self-update komutunu verdiğimizde kaşımıza çıkıyor. Karşımıza çıkan hata tam olarak şöyle:

[ComposerDownloaderTransportException]
The "https://packagist.org/packages.json" file could not be downloaded: SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages:
error:14090086:SSL routines:SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE:certificate verify failed
Failed to enable crypto
failed to open stream: operation failed 

Bu hata bilgisayarımızda kurulu olan PHP nin openssl yapılandırmasından kaynaklanıyor. PHP ssl sertifikasını bulmak istediği yerde bulamadığı için karşımıza bu şekilde bir hata çıkıyor. Bu hatanın çözümü için ilk önce PHP nin ssl sertifikalarını nerede bulmak istediğini öğreniyoruz. Bunun için konsolda aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz:

php -r "print_r(openssl_get_cert_locations());"

komutun çıktısı aşağıdakine benzer olacaktır.

Array
(
[default_cert_file] => /usr/lib/ssl/cert.pem
[default_cert_file_env] => SSL_CERT_FILE
[default_cert_dir] => /usr/lib/ssl/certs
[default_cert_dir_env] => SSL_CERT_DIR
[default_private_dir] => /usr/lib/ssl/private
[default_default_cert_area] => /usr/lib/ssl
[ini_cafile] =>
[ini_capath] =>
)

İkinci adım olarak aşağıdaki komut ile sertifika dosyasını indiriyoruz.

wget http://curl.haxx.se/ca/cacert.pem

Son olarak indirdiğimiz sertifika dosyasını PHP default_cert_file dizinine kopyalıyoruz(bu dizini bir önceki komut ile öğrendik).

sudo mv cacert.pem /usr/lib/ssl/cert.pem

Son olarak ne olur ne olmaz diye apache sunucumuzu yeniden başlatıyoruz:

sudo service apache2 restart

Artık proje dizininize gelip composer update komutunu verdiğinizde projenizin kütüphaneleri güncellenecektir. İyi çalışmalar.

“Composer update hatası error:14090086” hakkında 2 yorum

    1. yazıdaki adımları uyguladınız mı? Bildiğim kadarıylacontact form 7 Nordness te kullanılıyor. Bu eklentinin güncellemesini wordpress.org üzerinden indirip sitene güldeyerek de yapabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.