İçeriğe geç

Derin Çalışma ve İşinizi Kolaylaştıracak 5 Araç

Dikkat dağıtıcılar görevlere odaklanmayı zorlaştırıyor mu? İşte Derin çalışma kavramını günlük rutininize eklemek için bazı araçlar.

Bu yazı DANNY MAIORCA tarafında 09.03.2023 tarihinde “6 Tools to Help You Incorporate Deep Work Into Your Daily Routine” başlıklı yazının çevirisidir.

https://www.makeuseof.com/deep-work-tools-into-daily-routine/

Uzun vadeli başarı için zor görevleri tamamlamak önemlidir. Ancak, günümüzde dikkatimizi dağıtan birçok faktör vardır. Sosyal medya, eğlence siteleri ve açık ofis çalışma alanları işlerimizi tamamlamamızı zorlaştırır.

Eğer tek bir göreve odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, derin çalışma yöntemini denemelisiniz. Derin çalışma, öğrencilerden çalışanlara ve yöneticilere kadar birçok insanın üretkenliğini artırmak için kullandığı bir tekniktir.

Bu yazıda Derin çalışmanın ne anlama geldiğini öğreneceksiniz. Konsepti daha detaylı açıkladıktan sonra size günlük rutininizi güçlendirecek bir dizi araç göstereceğiz.

Derin çalışma nedir?

Yazının kaynağında verilen video.

Yukarıdaki videoya alternatif olarak izleyebileceğiniz türkçe videolar:

Odaklanma Becerimizi Mahvettik – Portal

Çok çalışmak mı? Derin çalışmak mı? – Barış Özcan

Derin çalışma Cal Newprt’un 2016 yılındaki kitabında ele aldığı bir konsepttir. Bu terim zihinsel olarak zor görevlere odaklanma periyotlarını ele almaktadır. Newport modern bilgi çalışanlarının ve diğer alanlarda çalışan insanların dikketlerini bilgisayardan uzaklaştırmaları gerekliliğini araştırmıştır. Aynı zamanda zamanda geri giderek Carl Jung gibi bazı önemli kişilerin derin çalışmayı kendi rutinlerine nasıl dahil ettiklerin incelemiştir.

Genel görüş, beynimizin günlük görevlerle uğraşırken limitli bir kapasiteye sahip olduğu yönündedir. Odaklanabilmek için telefonumuzu kontrol etmememiz çoklu görevlerden ve benzeri işlerden uzak durmamız gerekmektedir. Bu fikir yazarın, teknolojiyi nasıl daha verilmli kullanabiliriz ve zihinse gürüntüyü nasıl keseriz konularını ele aldığı “Dijital Minimalizm” kitatabı ile bağlantılıdır.

Derin Çalışma Seanslarınızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak 6 Araç

Evet, artık derin çalışmanın nasıl işlediğini daha iyi anlamış olmalısınız. Hadi bu temel bilgiler ışığında derin çalışma sürecinizi maksimize edebilecek bazı uygulama ve platformları inceleyelim.

1. Odaklanma Modu

Birçok insan için, dikkat dağıtma söz konusu olduğunda akıllı telefonlar en büyük suçludur. Bazen sadece ekranın açılması yada bir mesaj sesi bütün dikkatinizin dağılması için yeterlidir. Telefonunuzda 20 dakikadan daha az bir süre harcamış olsanız bile tekrar çalışmaya odaklanmak zaman alabilir.

Telefonlarla birlikte gelen en iyi üretkenlik özelliklerinden birisi odak modu özelliğidir. Bu özelliği İOS 15 ve Android 9 ve üstü telefonlarınızda kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda da benzer bir özelliği kullanabilirsiniz.

Telefonlarda farklı işler için odak modları oluşturulabilir. Derin çalışma için bir odak mod oluştumanız oldukça verimli olacaktır. İdeali sadece önemli çağrılar gelebilecek kişileri aktif bırakmak ve dikkat dağıtıcı olduğunu düşündüğünüz uygulama ve web sitelerini kısıtlamaktır.

2. Google Takvim

Derin çalışma oturumlarınızın ne zaman gerçekleşeceğini bilmek, kendinizi zihinsel olarak hazırlamanın kolay bir yoludur; bunları planlamak için bir takvim uygulaması kullanmak en iyi yoldur. Google Takvim, en popüler olanlardan biridir ve üretkenliğinizi artırmak için size yardımcı olacak pek çok araca sahiptir.

Google Takvim’de, Derin Çalışma oturumlarınızı planlamak için yeni bir etkinlik oluşturmak kolaydır. Oluştur düğmesine tıklayın ve açılır menüden Etkinlik seçeneğini seçin. Ardından, Derin Çalışmanızı gerçekleştirmek istediğiniz zamanı ve tarihi seçin. Her gün aynı saatte oturumlarınızı planlamak isterseniz “Yinelenmez” bölümüne gidip bunu değiştirebilirsiniz.

Google Takvim

Eğer Apple marka bir cihaz kullanıyorsanız Apple Takvim uygulamasını da kullanabilirsiniz.

3. Notion

Notion, birçok senaryoda faydalıdır ve Derin Çalışma da bunlardan biridir. Uygulama, daha verimli oturumlar için kullanabileceğiniz birçok araca sahiptir ve bu bağlamda en kullanışlı yollarından biri görevlerinizin neler olduğunu bilmektir.

Her gün, Derin Çalışma oturumlarınızda tamamlamanız gereken önemli görevleri takip edebilirsiniz. Bunları nasıl düzenleyeceğiniz size kalmıştır; Notion, örneğin basit sayfalar ve yapılacaklar listeleri oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca takvimler ve tablolar da kullanabilirsiniz. Kendiniz oluşturmak istemiyorsanız, düzenli kalmanız için birçok ücretsiz Notion şablonu bulabilirsiniz.

4. Cold Turkey

Dikkatinizi dağıtan uygulamaları engellemeye yardımcı olan birçok araç bulabilirsiniz, ancak web sitelerine erişimi sınırlandırmak her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, kullanabileceğiniz araçlardan biri Cold Turkey’dir. Birçok web sitesi engelleyicisi, çalışmanız gereken bir sitede gezinme isteği duyduğunuzda kaldırılması kolaydır.

Ancak Cold Turkey öyle değil. Aracı belirli bir süre için siteleri engellemek için kullanabilirsiniz ve bunların kısa veya uzun vadeli olmasını seçebilirsiniz. Ücretsizdir, ancak daha fazla özellik ihtiyacınız varsa tek seferlik bir satın alma işlemiyle premium sürümünü edinebilirsiniz.

5. Yapılandırılmış Günlük Planlayıcı

Her günümüzü planlamak akıllıca bir fikirdir. Derin çalışma için Structured uygulamasını kullandığınızde çalışma seanslarınızı planlayabilir, ikonlar ve daha fazlasını kullanarak düzenleyebilirsiniz. Eğer diğer uygulamalarınızla ilişkilendirseniz, sosyal medya ve diğer uygulamalarınızı otomatik olarak engelleyebilirsiniz.

Structured İOS, ipad ve MAC cihazlar için kullanılabilir. Mart 2023 itibariyle Android , windows ve Linux için bir sürümü ne yazık ki mevcut değil.

Ben Android için Any.do uygulamasını kullanıyorum. Oldukça kullanışlı.

Daha Anlamlı İşlere Yer Açın

Derin çalışma’ya alışmak zaman alır, pes etmeden devam ederseniz ve hatalarınızdan ders alırsasnız oldukça verimli olduğunu göreceksiniz. Sıklıkla dikkatinizi dağıdabilecek web site ve uygulamalardan uzak durmek için irade gücünüzü kullanabilirsiniz. Ancak bu zihinsel kapasitenizde gereksiz bir yük oluşturacaktır.

Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak ve derin çalışma sürecinizi planlamanızı kolaylaştırarak daha verimli çalışmalar yapmanızı kolaylaştıracak bir çok uygulama bulabilirsiniz. Çalışma sırasında telefonunuzu diğer odada bırakmak da sizin için bir yöntem olabilir. Bu yazıda işe yarayacağını düşündüğüm bir çak uygulamadan bahsettim. Umarım verimli çalışmanıza katkı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.