İçeriğe geç

Firefox İndirilen Dosyaları Uygun Program İle Açma

Firefox indirme yöneticisi veya indirme yöneticisi ayarlarını kullanan bir indirme programı(DownThemAll gibi) ile bir  dosya indirdiğinizde  o dosyayı tıklayarak direk açmak istersiniz. Bu olay normal  şartlarda sorunsuz çalışıyor ama nasıl yaptığınızı bilmediğiniz bir işleminizden sonra çalışmamaya başlıyor, benim için öyle oldu 🙂

Bu sorunumu çözmek için biraz araştırma yaptım ve çözümü buldum.Sorunu çözmek için indirilen tüm dosyaların “xdg-open” programı ile açmamız gerekiyor. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

İndirme  yöneticisinde indirdiğiniz dosya açmak için tıkladığınızda karşınıza resimdeki gibi bir pencere açılıyor.

firefox dosya açam

Bir uygulama şeç e tıklıyoruz ve açılan pencereden /usr/bin/xdg-open dosyasını buulup aç butonuna basıyoruz.Bunu kolay yoldan yapmak için sol üstteki butona basarak dosya yolunu Location kutucuğuna yapıştırıp enter tuşuna basıyoruz.

firefox dosya açam1

xdg-open programını seçtikten sonra file bağlantılarıyla ilgili seçimi anımsa seçeneğini seçiyoruz ve işlemi  tamamlıyoruz. Bundan sonra indirdiğiniz dosyayı tıkladığınızda ilgili programile açılacaktır.

Eğer karşınıza uygulama şeç penceresi gelmiyorsaFirefox>Tercihler> Uygulamalar sekmesindeki file türünü aynı şekilde ayarlarsanız aynı sonucu alırsınız.

kaynak:http://www.efeciftci.com/2009/06/06/kde-uzerinde-firefox-ile-indirilen-dosyalari-acmak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.