İçeriğe geç

Firefox Şifre Güvenliği

guvenlik

Şifreler hayatımız da büyük bir yer kaplıyor. Gün içinde kullandığımız sitelerde bize özel olan sayfalara erişirken kimliğimizi doğrulamamız için şifreleri kullanıyoruz. Sosyal ağlarda oturum açarken , mail hesabımızda oturum açarken ,forum siteleri ve bloglar gibi bir çok sitede şifreleri kullanıyoruz.

Gün içinde sürekli aynı şifreleri yazmak bir çok şifreyi hatırlamak biraz can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda bize büyük kolaylık sağlayan özellik tarayıcıların şifreyi hatırla özelliği oluyor . Fakat bu özelliği kullanmak şifrelerimizin güvenliğimi neredeyse 0 a kadar düşürüyor.

Tarayıcı tarafından hatırlanan şifreler tarayıcının ayarlar sayfasında açık bir şekilde gözüküyor.Siz bilgisayar başında değilken bilgisayarınızı kullanan bir kişi buradaki şifreleri çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Firefox için kayıtlı şifrelere şu şekilde ulaşılabilir:

Firefox->Tercihler->Güvenlik->Kayıtlı parolalar->Parolaları Göster

firefox_kayitli_parolalar

Chrome da ise :

Chrome->Ayarlar->Gelişmiş ayarları göster->Şifreler ve Formlar->Kaydedilen şifreler Yönetin

chrome_kayitli_parolalar

Peki bu durum için alınacak önlem ne ?

Firefox da şifrelerin gözükmesini engellemek için ana parola seçeneği mevcut .Ana parola belirlediğiniz zaman tüm şifrelerinizi koruyan bir şifre belirlemiş oluyorsunuz, bu şifreyi bilmeyen diğer şifrelerinize ulaşamaz.

Ana parola belirlemek için şu adımları takip edin :

Firefox->Tercihler->Güvenlik->Ana Parola Kullanfirefox_anaparola

Ana parola kullandığınız zaman hatırlanan şifrelerin otomatik olarak yazılması için firefox açıldığında Ana parolanızı girmeniz gerekiyor.Her seferinde parolayı girmek sıkıcı olabiliyor ama güvenlik için yapılır

Chrome için bildiğim bir yöntem yok chrome da şifreleri hatırla özelliğini kullanmamanız şimdilik bildiğim en iyi yöntem 🙂 Eğer chrome için bir yöntem biliyorsanız bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: