İçeriğe geç

Firefox Şifre Güvenliği

guvenlik

Şifreler hayatımız da büyük bir yer kaplıyor. Gün içinde kullandığımız sitelerde bize özel olan sayfalara erişirken kimliğimizi doğrulamamız için şifreleri kullanıyoruz. Sosyal ağlarda oturum açarken , mail hesabımızda oturum açarken ,forum siteleri ve bloglar gibi bir çok sitede şifreleri kullanıyoruz.

Gün içinde sürekli aynı şifreleri yazmak bir çok şifreyi hatırlamak biraz can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda bize büyük kolaylık sağlayan özellik tarayıcıların şifreyi hatırla özelliği oluyor . Fakat bu özelliği kullanmak şifrelerimizin güvenliğimi neredeyse 0 a kadar düşürüyor.

Tarayıcı tarafından hatırlanan şifreler tarayıcının ayarlar sayfasında açık bir şekilde gözüküyor.Siz bilgisayar başında değilken bilgisayarınızı kullanan bir kişi buradaki şifreleri çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Firefox için kayıtlı şifrelere şu şekilde ulaşılabilir:

Firefox->Tercihler->Güvenlik->Kayıtlı parolalar->Parolaları  Göster

firefox_kayitli_parolalar

Chrome da ise :

Chrome->Ayarlar->Gelişmiş ayarları göster->Şifreler ve Formlar->Kaydedilen şifreler Yönetin

chrome_kayitli_parolalar

Peki bu durum için alınacak  önlem ne ?

Firefox da şifrelerin gözükmesini  engellemek için ana parola seçeneği mevcut .Ana parola belirlediğiniz  zaman tüm şifrelerinizi koruyan bir şifre belirlemiş oluyorsunuz, bu şifreyi bilmeyen diğer şifrelerinize ulaşamaz.

Ana parola belirlemek için şu adımları  takip edin :

Firefox->Tercihler->Güvenlik->Ana Parola Kullanfirefox_anaparola

Ana parola  kullandığınız  zaman  hatırlanan şifrelerin  otomatik  olarak  yazılması  için  firefox  açıldığında  Ana parolanızı  girmeniz  gerekiyor.Her seferinde parolayı  girmek  sıkıcı olabiliyor  ama güvenlik  için yapılır

Chrome için bildiğim bir  yöntem  yok  chrome da  şifreleri  hatırla özelliğini kullanmamanız şimdilik  bildiğim  en iyi yöntem 🙂 Eğer  chrome için bir  yöntem  biliyorsanız bizimle  paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.