İçeriğe geç

Mozilla Firefox’u Hızlandırmak

Günümüzde bilgisayar başında en fazla vaktimizi internet kullanımına ayırıyoruz ve internet ile ilgili sorunlar en çok canımızı sıkan konulardan oluyor.

Bana göre internetteki  sorunların başında internetin yavaş olması  geliyor. İnternetin  yavaşlığı  yüzünden uzun zamanda yüklenemeyen sayfalar çok  cansıkıcı oluyor. İnternet yavaş olduğu zaman yapmamız  gereken işlemler çok vaktimizi  alıyor ve bazende işimizi vaktinde yetiştiremiyoruz, yavaşlığın verdiği isteksizlik de cabası.

Bu  yazımızda  Mozilla Firefox’un  Birkaç  ayarını  değiştirerek  bir nebzede olsa  daha hızlı  çalışmasını  sağlayacağız.

Söz veriyorum , Dikkatli  Olacağım !

İlk önce Firefox’u  açıp  adres çubuğuna about:config yazarak  gelişmiş  ayarlara ulaşıyoruz . Burada karşımıza ayarların  önemini belirten ve dikkatli olmamız  gerektiğini  söyleyen bir uyarı  karşımıza çıkıyor . Söz veriyorum , Dikkatli  Olacağım ! butonuna tıklayarak  devam  ediyoruz.

Çoklu İstekleri Aktifleştirmek

Tarayıcılar kullanıcıdan aldıkları istekleri  sunucuya iletir ve gelen cevabı  kullanıcıya sunar. Firefox sunucudan bir istek yaptığında isteğin cevabı gelene kadar başka bir istek yapmaz. Şimdi değiştireceğimiz ayarlar ile firefox’un cevabını  beklemeden istek yapmasını sağlayacağız , bu  sayede sayfa yükleme hızını artırmış olacağız. Bu  tekniğe pipelining tekniği deniliyor.

about:config sayfasında süzgeç kısmına network.http.pipelining yazıyoruz ve alt tarafta listelenen ayarlardan :

network.http.pipelining  ayarına çift tıklayarak false olan değeri true yapıyoruz . Bu  sayede pipelining i aktif hale getiriyoruz.

network.http.pipelining.maxrequests değerini çift tıklayarak olarak  değiştiriyoruz. Bu değer tarayıcımızın yapacağı maximum istek sayısını belirliyor.

network.http.pipelining.ssl ayarına çift tıklayarak false olan değeri true yapıyoruz .

Bazı sunucuların pipelining’i desteklemediği aklınızda bulunsun. Eğer sık ziyaret ettiğiniz siteler bu tip sunuculara sahipse yaptığınız ayarlar ters tepebilir ve performansı düşürebilir. Eğer bu ayarlarla sorun yaşarsanız

network.http.pipelining

değerini false olarak ayarlayarak eski ayarlarınıza dönebilirsiniz.

Daha Hızlı Yükleme

Mozilla Firefox’u kullanırken 0.75 saniye boyunca fare ya da klavyeyi hareket ettirmezseniz. Firefox düşük frekanslı kesim kipine geçer. Bu kipteyken arayüz daha geç cevap verse de sayfalar daha hızlı yüklenir. Bekleme süresini kısaltarak performans artışı sağlayabilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için about:config sayfasına sağ tıklayarak Yeni > Sayı yolunu izleyin.  Açılan iletişim penceresinden content.switch.threshold ayar ismini ekleyin ve değerini 250000 (yani 0.25 saniye) olarak ayarlayın.

Önbellek Kapasitesini Arttırma

İnternette gezinirken girdiğiniz sayfalardaki  nesneler önbelleğe kaydedilir bu  sayede aynı  sayfaya tekrar girdiğinizde sayfa daha kısa sürede yüklenir. Firefox’un önbellek değerini  yükselterek bu  özelliğin daha iyi kullanılmasını  sağlayabiliriz. Bu işlem  firefox’un kullanacağı  ram  miktarını  arttıracağı için 2 gb ve üstü  bir bilgisayar kullanıyorsanız bu işlemi  yapmanız daha uygun olacaktır. Bu işlem için :

about:config sayfasına  sağ tıklayarak Yeni >Sayı  yolunu izleyin , ayar ismi olarak browser.cache.memory.capacity yazın. Değeriniyse 65536 (yani 64 MB) olarak ayarlayın ve bu büyük önbellek değerinin aktif olması için Mozilla Firefox’u yeniden başlatın.

IPv6 Desteğini Kapatmak

IPv6, IPv4’ün veliahtı olan bir İnternet protokolüdür. Beraberinde bir sürü yenilik getirmesine rağmen henüz çok az kullanılmaktadır. IPv6 ile ilgili bizi ilgilendiren kısımsa, İnternet’e ya da sunuculara bağlanırken karşılaşılan yavaşlık problemleridir. IPv6 şu an çoğu alan adı sunucusuyla tam uyumlu olmadığı için bu protokolde belirgin yavaşlamalar görülebilir. Mozilla Firefox’ta IPv6’yı devre dışı bırakmak için Süzgeç kısmına network.dns.disableIPv6 yazıp false olarak ayarlı değerini true olarak değiştirebilirsiniz.

Eklentilerin Yol Gösterimi

Mozilla Firefox’un en önemli özelliklerinden biri olan eklenti (yan uygulama olarak da geçmektedir, hangi eklentilerin kurulu olduğunu görmek için about:plugins sayfasına bakılabilir) desteğini çok kullananlar için önemli bir ayarda sıra. Firefox öntanımlı olarak eklentilerin sadece isimlerini kullanıyor. Bununla birlikte tam adres kullanmak her zaman için daha iyi ve hızlıdır. Bunu Mozilla Firefox’a da anlatmak için yeniden Süzgeç kısmına gelip plugin.expose_full_path ifadesini yazıyoruz. Ayarın değerini false‘den true‘ye çekerek Mozilla Firefox’un eklentiler için tam yol kullanmasını sağlıyoruz.

Eklentilerle Hızlanma

Mozilla Firefox üzerinde yapabileceğiniz ince ayarlar bunlarla sınırlı değil elbette, daha fazlası için about:config’in derinliklerine biraz daha bakabilir ya da diğer kaynakları inceleyebilirsiniz. Bu gibi ayarlamaları yaparken her zaman tek bir ayarı değiştirin ve sık kullandığınız sayfalarda gezinti yaparak ayarlarınızı test edin. Yeni ayarlarınız sorunsuzsa diğer ayarları deneyebilir, eğer sorunlar yaşıyorsanız her zaman önceki ayarlarınıza dönebilirsiniz.

Şimdi Mozilla Firefox’un birbirinden yetenekli ve Mozilla Firefox’u bir tarayıcının ötesine taşıyan eklentileriyle ne gibi hız artışları ve kolaylıklar elde edebiliriz inceleyelim.

Flash Engelleme

Ziyaret ettiğimiz birçok sitede rahatsız edici, tarayıcıyı yavaşlatan ve tam da sizin okumak istediğiniz asıl bilginin üzerinde olan gereksiz Flash içerikler bulunabiliyor. Neyse ki bu can sıkıcı durumun basit bir çözümü var: Flashblock.

Firefox’u Hızlandıralım!

Flashblock ile sitelerdeki tüm Flash kliplerini engelleyebilirsiniz. Eğer bir Flash klibinin gereksiz olmadığına karar verir ve görüntülemek isterseniz de klibin üzerine gidip tıklamanız yeterli, böylece klip normal olarak yüklenecektir.

FastestFox ile Hızlanma

FastestFox, Mozilla Firefox’a eklediği yeni özelliklerle İnternet’te gezintiyi hızlandırarak daha keyifli hale getiriyor. FastestFox sayesinde İnternet’te gezerken Google, Wikipedia gibi sitelerde arama yapmak için fare yardımıyla seçtiğiniz kelime ya da kelime gruplarının üzerine yerleştirdiği akıllı düğmeleri kullanmanız yeterli.

FastestFox ayrıca yerimlerine qlauncher isimli bir dizin açıyor ve Facebook, MySpace, Youtube, Wikipedia gibi en popüler sitelere hızlı erişim sağlıyor. Öntanımlı olarak Ctrl+Boşluk kısayoluyla gelen bu özellik Google arama motoruna da hızlı erişim sağlıyor. Kısayolu ya da buradaki siteleri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

FastestFox’un en önemli avantajlarından biri özelliklerinin istenildiği gibi açılıp kapatılabilmesi. Bu sayede isteğinize göre eklentinin özelliklerinin tamamını ya da bir kısmını kullanabilir ya da eklentiyi kişiselleştirebilirsiniz. Size tarayıcınızı kullanırken zaman kazandıracak eklenti özellikle uzun saatlerini İnternet’te geçiren kullanıcılar için çok faydalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version