İçeriğe geç

Foto Galeri

PortfolioImageNavigation

Bir sitemde beğenerek kulandığım Codrops ekibinin hazırladığı Portfolio Image Navigation with jQuery fotograf galerisini daha rahat bir şekilde kullanama fikriyle kodlamaya başladığım foto galeri uygulamasını sizlerle paylaşmak istedim .

Orijinal versiyon demo:http://tympanus.net/Tutorials/PortfolioImageNavigation/

Normal şartlarda bu galeriyi kendi sitenizde kullanmak istediğinizde resimleri uygun boyutlara getirmeniz, resimleri sitenize ftp ile yüklemeniz ve fotogaleri index sayfasının html kodlarını düzenlemeniz gerekmekte.Bu işlerde bilgisi az olan biri için yeteri kadar zor ve uğraştırıcı bir durum.

Yazdığım uygulama ile bu galeriyi kullanmak gayet kolay bir hale geliyor.Kurulumu ile anlatmaya başlıyayım.

Yukarıdaki linkten fofoGaleri dosyasını indirin.indirdiğiniz zip dosyasının içindeki tüm dosyaları sitenizde foto galerinin gözükmesini istediğiniz yere yükleyin.www.siteniz.com/galeri şeklinde gözükmesi için sitenizin ana dizininde galeri isminde bir klasör açın ve dosyaları o klasöre yükleyin.

Burada önemli olan şey foto galeriyi yüklediğiniz dizinin sahibi ve grubu için yazma iznine sahip olması gerekiyor bunun için dosya izinlerini 0775 şeklinde ayarlayabilirsiniz.(Nasıl yapılacağına dair bu yazımı inceleyebilirsiniz.).Kurulum işlemi bu kadar.

Şimdi galerinin ayarlarını yapmak ve resim yüklemek için sitenizde galeriyi yüklediğiniz dizini açın(www.siteniz.com/galeri). İlk açılışta karşınıza şöyle bir ekran gelecek:

fotogaleri1

Şifre olarak 123456 yazıp Doğrula dediğinize karşınıza galerinin ayar sayfası gelecek ilk seferde şifre değiştirmeniz gerekmektedir.

fotogaleri

Yeni şifre belirledikten sonra artık fotoğraf yükleme işlemine gelebiliriz.

rsim ekle

Fotoğraf yüklemek çok basit üstteki resimde gördüğünüz gibi ekle butonuna tıklayıp resminizi seçmek dışında uğraşmanız gereken herhangi bir şey yok.Fotoğrafınız yüklenip otomatik olarak boyutlandırılacak ve galerinizdeki yerini alacak. Bu şekilde yan yana 10 tane fotoğraf ekleyebilirsiniz.

fotodeğiştirsil

Eklediğiniz bir resmi silmek yada bir başka bir fotoğrafla değiştirmek için yapmanız gereken sadece değiştirmek yada silmek istediğiniz fotoğrafın üstüne gelip uygun butona basmanız.

İlgilenenler için github linki: https://github.com/sametatabasch/Foto-galeri

Karşılaştığınız hataları bana bildirmekten çekinmeyin 🙂

“Foto Galeri” hakkında 1 yorum

  1. Merhaba Samet..

    Bu galeri benimde çok hoşuma gitmişti.Bir aralar kullanırım diye arşive almış ama hiç bakmadan öylece tozlanmaya yüz tutmaya bırakmışım. Şimdi görünce hatırladım. Ellerine sağlık , düzenlemesi çok güzel olmuş diyebilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: