İçeriğe geç

Google Drive Konsol Uygulaması – Linux

googledrivelinuxGoogle Drive Google ın sunduğu bulut depolama hizmetidir. Google henüz linux için resmi bir drive uygulaması yayınlamadı. Bu yazıda Google DRive ekibinde görev alan Burcu Doğan tarafından geliştirilmiş daha sonra yoğunluktan dolayı başka bir geliştiriciye projeyi devretmiş.

Bu uygulama ile linux sistemlerde konsol arayüzünü kullanarak google drive da bulunan dosyalarınızı bilgisayar ve Google Drive sunucuları arasında eşitlemene olanak sağlıyor. Konsol uygulaması olmasının en büyük avantajı kendi hazırladığınız konsol uygulamalarında rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Örneğin  Cronjob ile web sunucunuzun düzenli olarak yedeğini alan ve bu yedeği Google Drive a yükleyen bir script yazabilirsiniz.

Kurulum

Uygulama hakkındaki tüm dükümantasyona Github sayfasında erişebilirsiniz. Ben sadece Ubuntu paketi ile nasıl kurulum yapılacağını göstereceğim. Diğer dağıtımların paketleri için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Kurulum yapmak için ilk önce Ubuntu için hazırlanmış olan depoyu sistemimize eklememiz gerekiyor. Bunun için

sudo add-apt-repository ppa:twodopeshaggy/drive

komutunu çalıştırıyoruz. Daha sonra uygulama depomuzu güncelliyoruz:

sudo apt-get update

Artık uygulamayı kurabiliriz:

sudo apt-get install drive

Kurulumu yaptıktan sonra Google drive ile eşitleyeceğimiz dosya üzerine kurulum yapmamış gerekiyor bunun için :

drive init ~/GoogleDrive

komutunu çalıştırıyoruz. Bu komut çalıştırıldığında Google hesabınızla bağlantı kurmak için bir yetkilendirme adresi verecektir bu adresi tarayıcınızda açarak gerekli izinleri verin ve oluşturulan doğrulama kodunu konsola yapıştırım enter a basın. Artık ev dizininizde GoogleDrive klasörü Google ile eşitlenmeye hazır. Google Drive daki dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmek için, ilk önce GoogleDrive klasörüne geliyorsunuz ve ve şu komutu çalıştırıyorsunuz:

drive pull

Bu komut ile Google Drive da bulunan dosyalarınız bilgisayarınıza indirilmiş olacaktır. Eğer sadece belli bir dosya yada klasörü indirmek isterseniz pull komutundan hemen sonra bu dosya yada dizini belirtebilirsiniz.

drive pull Belgeler

Bİlgisayarınızda yaptığınız değişiklikleri ve yeni dosyaları Google Drive a yüklemek için kullanmanız gereken komu push komutudur.

drive push

pull komutunda olduğu gibi sadece belli bir dosya yada klasörü yüklemek için o dosya yada klasörü push komutundan sona belirtebilirsiniz.

drive push Belgeler/ödev.odt

Daha detaylı kullanım için Github sayfasını inceleyebilirsiniz.

“Google Drive Konsol Uygulaması – Linux” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.