İçeriğe geç

Google Street Vİew (Sokak Görünümü) hizmeti Türkiye’ de

Google Street View, sokakların ve önemli turistik yerlerin 360 derece fotoğraflarının çekilmesi ve bu fotoğrafların Google Haritalar üzerinde konumlandırarak insanların sanal ortamda şehirleri gezmesine imkan ağlayan güzel bir Google hizmeti. Bazı  ülkelerde uzun zamandır kullanılan bu  hizmet ülkemizde kullanılamıyordu. Google’ ın Türkiye’ deki bu  eksiği kullanıcılar tarafından sık sık gündeme getiriliyordu. Bu gündemler neticesinde Türkiyede adının daha fazla duyurmak isteyen Yandex, İstanbul, Ankara, İzmir ve Sakarya gibi  büyük şehirlerde kendi  sokak görünümü hizmetini sunarak bu alanda Google’ ın önüne geçti. Yandex ‘ in bu atağından sonra muhtemelen Google geri plana düşmemek için Türkiyedeki çalışmalarını hızlandırdı. Sosyalmedya.co ‘nun Nisan 2014 tarihli yazısında yazılanlara göre Google geçen yıl  Nisan ayında İstanbulda bir hizmet sağlayıcısıyla anlaşarak Street View için pilot çalışmalara başlamış.  Bu pilot çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı  ve 22 Ekim 2015 tarihinde Google Street View  hizmeti Türkiye için hizmete girdi.

İlk duyduğumda Google’ ın  Yandex gibi sadece büyük şehirlerde bu hizmeti verdiğini düşünmüştüm haritayı  görünce oldukça şaşırdım. Evimin sokağını, Sakarya Hendek’teki eski üniversitem ve yurdumu bile haritalar üzerinden gezebiliyordum. 🙂

Street view

Google street view simgesini harita üzerinde gezdirdiğinizde sokak görünümünün kullanılabilir alanlarını mavi renkte görebilirsiniz. Resimlerde gördüğünüz mavi  alanların hepsinde Street View kullanılabilir durumda.

Street View (Sokak Görünümü) Nasıl Kullanılır

Street view i hem bilgisayarınızdan hemde mobil cihazlarınızdan kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızdan herhangi bir web tarayıcıyı (Chrome, Firefox vb.) açarak https://www.google.com/maps  adresine girin. Karşınıza Google haritalar web sayfası çıkacak. Bu sayfada sol üst taraftaki arama kutusuna incelemek istediğiniz yeri yazın ve arama yapın. Haritada istediğiniz bölgeyi bulduktan sonra sayfanın sağ alt köşesinde bulunan küçük insan simgesini tutun ve haritaya sürükleyin. Sürükleme işlemini yaptığınızda street view alanları mavi renkte gözükecektir. Gezmek istediğiniz yerin üzerine simgeyi bıraktığınızda o bölgenin 360 derece kaydedilmiş panaromik fotoğrafının içinde bulacaksınız kendiniz.

Mobil cihazlarda kullanmak için ise, Google haritalar uygulamasını açın ve incelemek istediğiniz adresi aratın. İstediğiniz adresi harita üzerine görüntülenirken sokak üzerine basılı tuttuğunuzda sol menüde sokakla ilgili detaylar gösterilecektir. Eğer sokak üzerinde street view özelliği varsa bu menüde gözükecektir. Menüdeki street view resmine tıkladığınızda street view ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Google Street View hizmetinin Türkiyeye getirerek bu alanda Yandex ‘i açık ara geride bırakmış oldu. Street View den sonra Google navigasyon ve asistan hizmetlerinin de bir an önce ülkemizde kullanıma açılmasını bekliyorum. Umarım Google bizi daha fazla bekletmez.

Google street view ile;
Anıtkabir’ i -> Google Street View Anıtkabir
İstanbul Oyuncak Müzesi’ ni -> Google Street View İstanbul Oyuncak Müzesi
Çanakkale Şehitliği’ ni -> Google Street View Çanakkale Şehitliği
gezebilirsiniz.

Google Street View hakkında daha fazla bilgi almak için resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version