İçeriğe geç

İsmi Adil Kullanım Noktası Fakat Hiç Adil Değil

İnternet kullanıcılarının en büyük  sıkıntısının  ne olduğu sorulduğunda büyük  bir  çoğunlukla adil  kullanım  noktası(AKN)  ve kota cevabını  alırız. Servis sağlayıcıları  sürekli  hız arttırmaya çalışıyorlar  fakat  bu  hıza  orantılı  bir  şekilde kota artırımı  ne yazık ki  yapılmıyor. 20 mbps  internet kullanıcısının 25 gb adil  kullanım  noktası  belirleniyor.  Kullanıcın  bu  hızıyla  kotayı  doldurması  bir  haftayı  geçmiyor bir haftadan sonra hız 1 mbps e düşüyor. Bu durum Adil  Kullanım Noktası olarak  adlandırılıyor fakat hiç de adil olduğu  söylenemez .

İnternet kullanıcıları  bu durumdan rahatsızlıklarını  belirtmek  ve bu  duruma bir dur diyebilmek için bazı  etkinlikler  düzenledi  bunlardan biri  http://www.dusukhizahayir.com/  bu  sitede  kullanıcılardan kendilerine destek  olmaları  isteniyor  ve AKN protesto  ediliyor . WM DERGİ de bu konu  hakkında güzel  bir araştırma yapmış  ve yazısında durumu  açıkça ortaya koymuş. İlgili  yazıyı  WM DERGİ nin birinci  sayısında bulabilirsiniz.

Bugün bu konu  ile  az da olsa  bizi rahatlatacak  bir  gelişme oldu .Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) kullanıcıların sesini duymuş olmalı ki  AKN sinda yükseltmede bulunulmuş  bundan sonra hız 1mbps  yerine 3 mbps e  düşecek.

Bana göre   3mbps  de yetersiz kalıyor 20 mbps kullanan bir kullanıcı birden 3 mbps hıza düşmesi  hiç hoş  bir  durum  değil .  AKN sinin mevcud hıza göre belirlenmesi çok daha iyi  olur. Mesela 20 mbps  8 mbps e, 8 mbps 2 mbps e  gibi  orantılı bir  düzen getirilirse daha iyi olur.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.