İçeriğe geç

Laravel 4.* IDE Helper – Otomatik Kod Tamamlama

Yazılımcının  en büyük  yardımcısı  kullandığı IDE dir.Yazdığı kodların otomatik olarak düzene sokulması, kod yazarken otomatik kod tamamlama,versiyon takip sistemleri ile çalışma kolaylığı sağlama gibi bir çok yardımcı özeliğe yazılımcılar IDE kullanarak kavuşur.

oto_kod_tamamlamaIDE lerin en önemli özelliği otomatik kod tamamlama özelliğidir. Örneğin foreach döngüsü oluşturacağınız zaman for yazdığınızda IDE size otomatik olarak yazdığınız  harflere göre kullanılabilir kodları listeleyecek siz de arasından yazmak istediğiniz kodu seçip hızlı bir şekilde yazmaya devam edeceksiniz.

parametrebilgisiKullanacağınız  fonksiyonun alacağı parametrelerin ne olduğunu, türlerini size otomatik olarak göstererek  parametreleri öğrenmek için fonksiyonun tanımlamasına dönüp bakmaktan sizi kurtarır.

Laravel gibi gelişmiş frameworklerde bu özellik tam olarak istendiği gibi çalışmayabiliyor. Örneğin yönlendirmeleri kontrol etmek için kullanılan Route sınıfını yazarken kod tamamlama özelliğini kullandığımızda sınıfın tam yolunu kullanarak kodlara ekliyor oysaki  doğru çalışabilmesi için sadece Route:: şeklinde yazılması gerekiyor.


IlluminateSupportFacadesRoute:: //Yanlış

Route:: //Doğru

Bu nedenden dolayı “Rote::” dan sonra yazılacak fonksiyonlar ve onların parametreleri de doğru bir şekilde gösterilemiyor.

Bu sıkıntıyı çözmek için Laravel  fonksiyonlarını ve sınıflarını IDE mize doğru bir şekilde bildirecek bir uygulama geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam ediyor. Bu uygulamaya https://github.com/barryvdh/laravel-ide-helper adresinden ulaşabilirsiniz.

Laravel IDE Helper Kurulumu

LAravel ide helper uygulamasını kendi projenize eklemek için yapmanız gereken işlemler çok basit. İlk önce projemizin Laravel sürümünün güncel olmasını sağlamak için projemizin ana dizinde şu komutu çalıştırıyoruz:

composer update

Bu komutu çalıştırdıktan sonra ide helper uygulamamızı composer.json dosyamıza eklemek için :

composer require barryvdh/laravel-ide-helper:1.*

komutunu çalıştırıyoruz.Composer in güncelleme işlemi bittikten sonra Projemizdeki app/config/app.php dosyasını açıp Service Providers(Servis Sağlayıcılar) dizisine

'Barryvdh\LaravelIdeHelper\IdeHelperServiceProvider',

satırını  ekliyoruz.  Bu işlemleri yaptıktan sonra artık ide-helper dosyamızı oluşturabiliriz. Bunun için projemizin ana dizininde

php artisan ide-helper:generate

Artık kullandığınız ide Laravel projelerinizde de size doğru bir şekilde kolaylık sağlayabilecek.

Daha fazla bilgi  için uygulamanın readme dosyasını inceleyebilirsiniz.

“Laravel 4.* IDE Helper – Otomatik Kod Tamamlama” hakkında 3 yorum

  1. ‘BarryvdhLaravelIdeHelperIdeHelperServiceProvider’, kısımı

    ‘Barryvdh\LaravelIdeHelper\IdeHelperServiceProvide’, şeklinde olmalıdır bilginize

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.