İçeriğe geç

Linux Zaman Sunucusu Ayarlama

Kişisel bilgisayarlarımızın yada sunucularımızın iç saatleri atom saatleri kadar kesin bir doğrulukla çalışmamaktadır. Bu durum uzun vadede dünya saatiyle farklılıklar oluşmasına neden olmaktadır. Bu farklılığı gidermek için ağ zaman protokolü (Network Time Protocol) kullanılmaktadır. Ağ Zaman Protokolü sayesinde sistemlerimiz saat bilgisini ortak bir sunucudan alır. Bu sayede saatte oluşacak farklılıkların önüne geçilmiş olur.

Ubuntu işletim sisteminde Network Time Protocol(NTP) ayarlaması yapmak için ilk önce ntp uygulamasını kurmamız gerekiyor. Bunun için :

apt-get install ntp ntpdate

komutunu çalıştırıyoruz. Kurulumu yaptıktan sonra sunucumuzun hangi NTP sunucusundan verileri alacağını belirlemek için :

ntpdate time.ume.tubitak.gov.tr

service ntp restart

komutlarını çalıştırıyoruz. Birinci komut sayesinde sunucumuz zaman bilgisini tubitak sunucusundan sağlayacak. İkinci komut ile sunucumuzdaki NTP servisini ayarların aktif olması için  yeniden  başlatıyoruz. Test için

date

komutunu çalıştıra bilirsiniz. Doğru sonuç için sunucunuzun zaman alanının (timezone) Europa/Istanbul olarak ayarlamayı unutmayın. Time Zone ayarı için

tzselect

komutunu kullanabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra seçim dolayısıyla ertelen saat güncellemesi sonucu oluşacak sorunları yaşamamış olursunuz.

“Linux Zaman Sunucusu Ayarlama” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.