İçeriğe geç

Mysql sunucusuna uzaktan erişim

Mysql  normal  kurulumla sadece localhost tan gelen bağlantıları kabul ediyor.Uzak bir sunucudan bağlantı kurmak istediğimizde başarısız oluyoruz.Bu durumun nedeni  mysql sunucunuzun dışarıdan gelen bağlantıları kabul etmiyor olması. Mysql servisini dışarıdan bağlantı  kabul  edecek  şekilde çalıştırmak için mysql ayar dosyasında bir kaç değişiklik yapmamız gerekiyor. Bu değişikliği aşağıdaki  adımları izleyerek yapabiliriz.
SSH bağlantısı  ile sunucumuza eriştikten sonra (localde çalışıyorsanız direk konsolu  kullanarak)
sudo nano /etc/mysql/mysql.conf.d/mysqld.cnf

komutunu verdiğimizde konsol üzerinden mysql yapılandırma dosyasını düzenlemek için açmış oluyoruz. Bu dosya içerisinde  “bind-address = 127.0.0.1” satırını kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Ctrl + w tuşlarına basarak arama yapabilirsiniz. Bu satırı bulduktan sonra başına “#” işareti ekleyerek bu ayarı etkisiz hale getirmiş olursunuz.

sonrasında
mysql -u root -p
komutunu vererek mysql bağlantısı kuruyoruz ve aşağıdaki  sorguları çalıştırıyoruz
CREATE USER 'kullaniciadi'@'%' IDENTIFIED BY 'sifre';
GRANT ALL PRIVILEGES ON veritabanıadı.* TO 'kullaniciadi'@'%' WITH GRANT OPTION;
FLUSH PRIVILEGES;
Burada kullanıcı  adı  ve şifre bilgilerini  kendimize göre düzenliyoruz.Sonra ctrl+c ile konsola dönebiliriz. Son olarak mysql servisini yeniden başlatmak için
sudo service mysql restart
komutunu veriyoruz artık belirttiğimiz kullanıcı  mysql sunucumuza dışarıdan erişebilir. Bu işlemlerden sonra yeni bir kullanıcı  eklerken makine olarak “%” değerini  belirtirseniz yeni oluşturduğunuz kullanıcıda uzaktan erişime açık olacaktır.

“Mysql sunucusuna uzaktan erişim” hakkında 3 yorum

  1. 192.168.1.2 adresini kullansam olur mu? Yoksa public mi kullanmam lazım? kendi bilgisayarımda bağlanabiliyorum ancak başka pcler bağlanamıyor

      1. Aynı ağ üzerinde 192 168 i kullanabiliyorsak tamamdır, ben de soracaktım bunu yorumlarda gördüm iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: