İçeriğe geç

Okullarda neden F klavye kullandırılıyor ?

Klavye

Ülkemizde kullanılan iki tür klavye bulunuyor bunlar bunlar Q klavye ve F klavye. Klavyeler isimlerini üzerlerinde bulunan ilk harften alıyorlar.Yukarıdaki resme bakarak Q ve F klavyenin tuş dizilimini inceleyebilirsiniz.Peki neden birden fazla klavye var bunların farkları neler? Şimdi bu soruya cevap vereyim.
Q klavye: QWERTY, dünyada en çok kullanılan ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874′te Christopher Latham Sholes tarafından almış.

F klavye:Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.Türkçe için ideal bir klavye çalışmalarına başlayan ilk isim, bu çalışmaları Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştiren daktilo öğretmeni İhsan Sıtkı Yener’di.

Peki bu tuşlar gelişi güzel mi  dizildi yoksa belli bir kuralı var mıydı ?
Tabiki  tuşlar uzun bir araştırma süreci sonunda belirlenen şekilde dizildi. Q klavyenin dizlimi ile ilgili şu olay anlatıır. Q klavye ilk olarak daktilo ile kullanılan bir klavyedir. Q klavyeden önceki klavye dizilimini kullanan daktilo kullanıcıları belli bir zaman sonra haddinden fazla hızlanmışlar ve bu hıza daktilo yetişememeye başlamış. Daktiloda her harfe basıldığında o harfe ait çubuk yerinden kalkip kağıdın üzerine çarparak harfin kağıt üzerinde oluşmasını sağlıyor ve tekrar yerine geri dönüyordu, işte bu yüzden hızlı yazıldığında bu çubuklar birbirleri ile çakışıyor ve yazmayı engelliyordu.
Bu sorunu çözmek için Christopher amcamız araştırmış ve ingilizce de en çok kullanılan harfleri parmakların en uzağına yerleştirmiş ve bu şekilde Q klavyeyi oluşturmuş. Yani Q klavye düzeni insanları yavaşlatmak için oluşturulmuş.

daktilo

Gelelim F klavyeye bu klavye düzeni oluşturulurken de Türkçede en çok kullanılan harfler belirlenmiş ve bu harfler en kolay ulaşışabilecek yerlere yerleştirilmiş.

Bu yüzden Q klavye hiç bir dile destek sağlamazken F klavye Türkçeye göre hazırlanmış ve bu klavye ile Türkçe metinleri yazmak kolaylaştırılmış .F klavyeyi 10 parmak  kullanan bir kişi Q klavyeye göre daha az enerjiyle daha hızlı yazabildiği ve 2 bin kelimelik bir metni Q klavye kullanan bir kişi 2 saatte yazarken  F klavye kullanan bir kişi  yarım saatte yazabilir.

F klavye ile ilgili daha fazla bilgiye İntersteno-Türk sayfasından ulaşabilirsini.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.