İçeriğe geç

Pardus Nedir ? Neler oluyor ?

ParWall__09_Pardus_by_husseinerolPardus nedir sorusuna verilen cevap genelde Türk’lerin yaptığı  işletim sistemi şeklinde cevap veriliyor. Ben de genelde bu  şekilde cevaplıyorum bu  soruyu. Aslında Pardus Türk’lerin geliştirdiği bir işletim sistemi değil  Türk’lerin geliştirdiği bir linux dağıtımıdır. Bu  durum küçümsenecek ya da linuxmuş bu bizi kandırdılar gibi düşüncelere kapılacak bir durum değil. Linux zaten bir işletim sistemi  değil  bir işletim sistemi  çekirdeğidir. Ubuntu, Debian, Slackware, Mandriva Linux (Mandrake), Pardus , Red Hat, Fedora Core, SUSE linux çekirdeği  üzeriene inşa edilmiş dağıtımlardır.

Pardus linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş özğür ve özgün bir dağıtımdır. İlk sürümü 26 Aralık 2005’te yayımlanmıştır. Pardus, kullanıcılarına İnternet’te gezinme, e-posta okuma, güvenli iletişim sağlama, bilgisayarın çoklu ortam özelliklerini kullanma, müzik dinleme ve film izleme gibi olanakların hepsini sağlar.

Pardus’un keni özgün geliştirmiş olduğu  bir çok  teknoloji vardır Pardus Projeleri .  Bu  teknolojiler Pardus’ u  Pardus yapan teknolojilerdir. 2005 yılından 2011 yılının sonlarına kadar Pardus güçlü  ve özgün yapısı ile gelişmeye devam etti. Fakat FATİH  projesi  ile dahada güçlenecek diye umduğumuz Pardus Tübitak başkanının değişmesi ile gelişmeyi  durdurdu. Pardus’ u  geliştiren ekip başka alanlara yönlendirildi yada işten çıkartıldı.  Bunun  sonucunda Pardus artık  bitti, bundan sonra geliştirilmeyecek şeklinde söylentiler ortalıkta dolaşmaya başladı. Sonrasında yapılan bir toplantıyla Pardus bundan sonra debain sistemi  üzerinden devam edileceği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılara sunulan Pardus 2013 bu  kararın ürünüdür. Bu  durum  Pardus gönüllülerinin hiç  hoşuna gitmedi çünkü Pardusa ait yazılımlar yok sayılıp çöpe atıldı. Pardus artık  özgün bir sistem değil sadece debain üzerine makyaj yapılmış birsistem.

Pardus-Anka

Bu durumdan sonra gönüllü  geliştiricilerden oluşan bir grup  Pardus-Anka isminde Pardus teknolojilerini  devam ettiren bir dağıtım geliştirmeye başladılar. Bu  ekip  6 Şubat 2013 de Alfa sürümünü kullanıcı ile buluşturdu. Ancak kısa bir zaman sonra Tübitak ile yaşanan isim hakkı  sorunları nedeniyle Pardus-Anka PİSİ Linux ismi ile yep yeni bir dağıtım olarak yoluna devam etme kararı aldı. Pardus-Anka için detaylı bilgi

PİSİ Linux

PİSİ Linux ekibi alınan bu kararla çalışmalarına başladı. Pisi linux artık bağımsız ve orjinal pardus teknolojilerini geliştirmeyi amaçlayan bir dağıtım olarak yoluna devam edecek. Pisi linux ile ilgili detaylı bilgiyi web sayfasından edinebilirsiniz. Pisi linux un gelişimini Github sayfasından da takip edebilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar:

Yeni Pardus GerçekleriET’s R’n’R Gumbo-Erkan Tekman’ın hayatı ve eserleri…Özgürlik İçin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version