İçeriğe geç

PHP upload_max_filesize Değerini Değiştirme – Linux

PHP ile kullanıcının siteye dosya yüklemesini sağlayabiliyoruz bunu yaparken en çok kullanılan ve en basit metot post metodu ile sunucuya dosya yükletmek. Basit bir html form ile kullanıcın kendi bilgisayarından seçtiği bir dosyayı sitemize yüklemesini sağlayabiliriz.file_uploda_formPHP  de güvenlik tehditlerinin en çok yaşandığı durumda dosya upload işlemidir. Upload işlemi ile dosyalar denetlenmeden sunucuya yüklenirse ciddi sorunlara yol açabilir.Upload işleminde bir diğer sıkıntı ise büyük dosyalar yüklenerek sunucunun kilitlenmesi. Bu durumu önlemek için php post metodu ile yüklenecek dosyanın boyutuna sınır koymuştur bu sınır php.ini (php ayar dosyası) dosyasında upload_max_filesize değeri ile belirlenir.

Upload_max_filesize değeri ön tanımlı olarak 2mb olarak belirlenmiştir.Bu değer çoğu zaman kullanıcıya az gelir. Günümüzde fotoğraf makineleri ile çekilen resimler  3-5 mb arasında oluyorlar.Kullanıcı çektiği bir resmi siteye yüklemeye çalıştığı zaman 2mb sınırı ile karşılaşıyor ve bu hoş bir durum olmuyor.

Bu durumdan kurtulmak için iki yöntemden bahsedeceğim birinci yöntem sunucu yönetimini elinde barındıran kullanıcılar için .

PHP.ini dosyasını düzenlemek

php.ini dosyası  PHP nin ayarlarının bulunduğu dosyadır. Bu dosya ile upload_max_filesize değerini değiştirebiliriz. Bu işlemi  yapabilmemiz için sunucumuza SSH bağlantısı ile bağlanmamız gerekiyor.Eğer localhost ile çalışıyorsanız direk konsoldan komutları  girebilirsiniz. Bu  işlemleri  yapabilmeniz için sunucuda root yetkinizin olması gerekiyor. SSH bağlantımızı  kurduktan sonra root yetkisine erişmek için “su” komutunu  verin ve root şifresini  yazıp enter a basın. root şifresini  bilimiyorsanız yada belirlemediyseniz her komutun başına “sudo” eklemeniz gerekiyor sudo  ekledikten sonra sizden şifre girmezin istenecek  aktif kullanıcının şifresini yazıp enter a basın.

Şimdi php.ini dosyamızın konumunu görmek için

locate php.ini

Komutunu  çalıştıralım .Buna benzer bir sonuç alacaksınız:

/etc/php5/apache2/php.ini
/etc/php5/cli/php.ini
/usr/share/php5/php.ini-development
/usr/share/php5/php.ini-production
/usr/share/php5/php.ini-production-dist
/usr/share/php5/php.ini-production.cli

Sonrasında php.ini dosyasının içeriğini  değiştirmek için konsol üzerinde çalışan bir metin editörü olan nano  programını kullanacağız.

nano /etc/php5/cli/php.ini

Bu  komut ile “/etc/php5/cli/php.ini” yolundaki php.ini dosyasının içeriği açılmış olacak. php.ini dosyasının içinde bir çok ayar mevcut upload_max_filesize değerini bulmak için “Ctlr+w” tuş  kombinasyonuna basarak arama yapabiliriz.Arama kısmına upload_max_filesize yazıp istediğimiz değere kolayca ulaşabiliriz. buradaki  2M değerini 8M yada 10M gibi değerlerle değiştirebilirsiniz.

İstediğiniz gibi değişimi yaptıktan sonra “Ctrl+x” ve “y” yi tuşlayarak dosyayı kaydedin.Ayarın uygulanması için apache sunucusunu yeniden başlatılmalı bunun için

service apache2 restart

komutunu yazıp enter a basmanız yeterli.

.htaccess dosyası ile bilirleme

Eğer sunucuya erişiminiz yoksa .htaccess dosyası ile upload_max_filesize değerini belirtebilirsiniz. Host unuzda bulunan  .htaccess dosyasını n içerisine aşağıdaki  satırları  ekleyecek upload limitinizi  düzenleyebilirsiniz.

#Upload limiti Blirle

php_value post_max_size 10M

php_value upload_max_filesize 10M

“PHP upload_max_filesize Değerini Değiştirme – Linux” hakkında 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.