İçeriğe geç

Scratch 2 Projelerini .exe Olarak Kaydetmek

Scratch özellikle 8 ile 16 yaş arasındaki çocuklar olmak üzere her yaştan insanlara programla temellerini öğretmek ve yeteneklerini geliştirmek için MIT üniversitesinde geliştirilen bir programlama dilidir. Scratch ile kendi etkileşimli hikayenizi oluşturabilir, oyunlar ve animasyonlar hazırlayabilirsiniz. Scratch ile yaratıcı düşünme, mantıksal düşünme ve işbirliği gibi 21. yüz yılın temel niteliklerini kazanabilirsiniz. Scratch kullanan bir öğrencinin neler kazandığını Kodlamayı Öğren, Öğrenmeyi Kodla başlıklı yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Scratch hakkında daha fazla bilgi almak ve kullanmak için Scratch web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İnternet bağlantısı olmadan da Scratch 2 uygulamasını kullanabilmek için Scratch 2 Ofline Editor uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu yazıda Scratch 2 ile oluşturduğunuz projenizi nasıl herhangi bir bilgisayarda bağımsız olarak çalışabilecek şekilde kayıt edip (.exe veya .snapp) İnternet ve Scratch 2 uygulaması olmadan kullanabileceğinizi göstereceğim.

Normal şartlarda Scratch 2 ile hazırladığınız bir projeyi başka insanlarla paylaşmanın iki yöntemi vardır. Birincisi hazırladığınız projeyi Scratch 2 web sayfasında paylaşmak. İkincisi ise hazırladığınız projeyi .sb2 formatında kayıt ederek bu dosyayı diğerleriyle paylaşmak. Birinci yöntemi İnternet bağlantısı olmayan bir kişi kullanamayacaktır. İkinci yöntemi kullandığımızda ise projemizi gönderdiğimiz diğer kişinin Scratch 2 programına sahip olması gerekmektedir.

Scratch kullanmayan ve/veya interneti olmayan bir arkadaşınıza projenizi göstermek istediğinizde Scratch 2 projenizi windows için exe diğer sistemler için de .snapp uzantılı bağımsız çalışabilen dosyalar olarak kaydedebilirsiniz. Bu işlem için Scratch ın biraz daha gelişmiş versiyonu olan Snap programlama dilinin bize sunduğu hizmetleri kullanacağız.

Snap Nedir?

Snap tıpkı Scratch gibi sürükle bırak yöntemiyle çalışan blok temelli bir programlama dilidir. Scratch dan faklı olarak Snap kendi bloklarınızı oluşturabilme imkanı sunmaktadır. Kendi bloklarımızı oluşturma özelliği Scratch 2 ile de yapılabiliyor fakat Snap bu konuda daha gelişmiş imkanlar sunmakta.

Scratch projemizi doğrudan, bağımsız çalıştırılabilir program haline dönüştüren bir yöntem yok. Bu yüzden Scratch 2 projemizi ilk önce snap projesine dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için github üzerinden yayımlanan Scratch to Snap sitesini kullanacağız.

Birinci Adım Scratch 2 to Snap

Scratch 2 to Snap

Siteyi açtığımızda ilk olarak sol tarafta bulunan dosya seç butonuna tıklayarak .sb2 uzantılı olan Scratch 2 projemizi seçiyoruz. Proje yüklendikten sonra oluşturulan Snap projesini isterseniz direk bilgisayarınıza indirebilir (Click here to download your project) yada yada snap ile düzenlemek için Snap üzerinde projenizi açabilrisiniz (Click here to open your project). Scratch projenizi Snap a aktardığınızda Scratch da çalıştığı gibi çalışmayabilir. Bu yüzden ilk önce Snap projesini açıp doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Snap ile projenizi düzenledikten sonra sol üst tarafta bulunan boş kağıt simgesine tıklayıp projeyi dışa aktar menüsüne tıklayarak proje xml dosyasını indirebilirsiniz.

İkinci adım Bağımsız Çalıştırılabilir Programı Oluşturma

Projemizi xml uzantılı Snap projesi haline getirdiğimize göre artık son adım olan doğrudan çalıştırabilir program haline getirme aşamasına geçebiliriz. Bu işlem için snapp.citilab.eu adresini açıp xml dosyamızı siteye yüklemeliyiz.

.xml uzantılı dosyamızı yükledikten sonra App window size bölümünden projemizin ekran boyutunu seçiyoruz. Target OS bölümünden uygulamamızı çalıştıracağımız işletim sistemini seçiyoruz. Son olarak App style bölümünde projemizin kod bloklarının gösterilip gösterilmeyeceğini seçiyoruz. Bütün ayarları yaptıktan sonra Build my app! butonuna tıkladığınızda projeniz hazırlanacak ve zip dosyası otomatik olarak indirilmeye başlayacaktır.

Hazırlanan zip dosyası içersisinde bulunan windows için .exe, linux için ise .desktop uzantılı dosyalara tıklayarak uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

“Scratch 2 Projelerini .exe Olarak Kaydetmek” hakkında 8 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version