İçeriğe geç

Ubuntu da Google Drive kullanımı

Burada anlatılan uygulama Google Drive Api yapısı değiştiği için artık çalışmamaktadır. bu uygulamanın Geliştirilen yeni versiyonu için Grive2 projesini github sayfasından inceleyebilirsiniz.

Google Drive en çok kullanılan bulut depolama uygulamalarından biri. Google Drive herkese ücretsiz olarak 15 gb alan sunmakta . Bu alanı kullanarak sizin için önemli olan dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir ve İnternet erişiminiz olan her yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. GoogleDrive yüklediğiniz dosyaları daha kolay yönetebilmeniz için masaüstü uygulaması sunmaktadır.Masa üstü uygulaması ile bilgisayarınızda oluşturulan Google Drive klasörü içinde yaptığınız ekleme , silme ve düzenleme işlemleri otomatik olarak Google sunucuları ile eşleştirilir.
Ne yazık ki Google Linux dağıtımları için resmi bir masaüstü uygulaması sunmuyor. Bu eksikliği tamamlamak için açık kaynak topluluğu grive-tools uygulamasını geliştirdi. Bu uygulama ile Google Drive dosyalarımızı kullandığımız Linux dağıtımıyla eşitleyebileceğiz.

Aşağıdaki işlemler Kubuntu(KDE Ubuntu) 14.04 sürümü için anlatılmıştır.

Uygulamayı bilgisayarımıza kurmak için ilk önce uygulamanın depo adresini kendi bilgisayarımıza eklemeliyiz. Bunun için konsolda

sudo add-apt-repository ppa:thefanclub/grive-tools

komutunu çalıştırıyoruz. 

sodu komutu kullanarak yönetici yetkilerini kullanımış oluyoruz. sudo komutunu kullandığımızda komutu çalıştırmadan önce yetkilere erişebilmek için şifre girmenizi isteyecektir. Kullanıcı şifrenizi yazıp devam edebilirsiniz (Şifre yazılırken konsol ekranında yazdığınız gözükmeyecektir).

Depo adresini ekledikten sonra paket listemizi yenilemek için konsolda

sudo apt-get update

komutunu çalıştırıyoruz. Artık uygulamayı kurabiliriz. Uygulamayı kurmak için konsolda

sudo apt-get install grive-tools

komutunu çalıştırıyoruz. Kurulumu tamamladıktan sonra uygulama başlatıcısında gdrive uygulamasını bulun ve çalıştırın (Yardımcı Programlar menüsünde olacaktır.Eğer göremediyseniz arama çubuğunu kullanın). Uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

grive1İleri(Next) butonuna tıklayıp yetkilendirme aşamasına geçelim.

Grive Yetkilendirme

yetkilendirme iznine onay verdiğinizde google size yetkilendirme için bir kod verecektir. Bu kodu kopyalayıp grive penceresinde ki uygun yere yapıştırıp İleri butonuna tıklayın.

Grive yetki kodu

Bu işlemi yaptıktan sonra home dizini altında Google Drive/ klasörü oluşturulacak ve Drive hesabınızdaki dosyalar bu klasörle eşitlenecektir. Eşitleme tamamlandıktan sonra kurulumu tamamlıyoruz ve Grive sistem çekmecesinde yerini alıyor.

“Ubuntu da Google Drive kullanımı” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version