İçeriğe geç

Ubuntu’ da Scratch Ofline Editor Kurulumu

scratch2_1Scratch özellikle 8 ile 16 yaş arasındaki çocuklar olmak üzere her yaştan insanlara programla temellerini öğretmek ve yeteneklerini geliştirmek için MIT üniversitesinde geliştirilen bir programlama dilidir. Scratch ile kendi etkileşimli hikayenizi oluşturabilir, oyunlar ve animasyonlar hazırlayabilirsiniz. Scratch ile yaratıcı düşünme, mantıksal düşünme ve işbirliği gibi 21. yüz yılın temel niteliklerini kazanabilirsiniz. Scratch kullanan bir öğrencinin neler kazandığını Kodlamayı Öğren, Öğrenmeyi Kodla başlıklı yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Scratch scratch.mit.edu adresinden online olarak kullanılmakta. Web sitesi üzerinden hesap oluşturduktan sonra online editor ile projelerinizi hazırlayabilirsiniz. Web sitesi üzerinden kullanıldığında yaptığınız projeler bulut sistem üzerinde otomatik olarak kaydediliyor. Fakat ülkemiz şartlarında her an İnternet’e bağlı bir bilgisayar bulamayabiliyoruz. Bu yüzden Scratch editörünün offline olarak yani internetsiz çalışan bir versiyonu da hazırlanmış. Ofline versiyonu indirmek için Scratch Offline Editor sayfasına giderek bilgisayarınıca uygun olan sürümü indirip kurabilirsiniz. Scratch Offline Editor ‘ü kurabilmek için bilgisayarınızda Adobe Air uygulamasının kurulu olması gerekmektedir. Windows işletim sistemi kullananlar Offline Editor sayfasında bulunan Adobe Air indirme bağlantısına tıklayarak son sürümü indirip kurabilirler. Fakat Adobe Air uygulaması uzun zamandır Linux sistemleri desteklemiyor. Linux üzerinde çalışan en son Adobe Air sürümü 2.6 sürümü. Scratch Offline Editor sayfasında  Linux için Adobe Air kurucusunun bağlantısı verilmiş, bu bağlantıyı kullanarak Adobe Air kurulumunu yapıp sonrasında Scratch kurulumunu yapabilirsiniz. Fakat bu bağlantıdaki kurucuyu kullandığınızda Kimlik doğrulama hatası yüzünden kurulumu yapama ihtimaliniz oldukça yüksek. Eğer bu şekilde bir hata alıyorsanız kurulumu yapabilmek için okumaya devam edin.

Script Kullanarak Adobe Air Kurulumu

Scratch kurulumu yapmaya çalışırken bende kimlik doğrulama hatası yüzünden Adobe Air kurulumunu yapamadım. Hemen bu konuyu araştırmaya başladım ve bir çözümünü buldum. Bullduğum bu çözümü sizlerin daha kolay kullanabilmesi için Adobe Air kurulum script i kazırladım. Hazırladığım Script i aşağıdaki kodu çalıştırarak indirebilirsiniz.

 wget -O adobe_air_installer.sh http://bit.ly/2gT4Jn1 --no-check-certificate

İndirme işleminden sonra script dosyamızın çalıştırılabilir olarak ayarlamamız gerekiyor. Bunun için dosyanın bulunduğu dizinde

chmod +x adobe_air_installer.sh

komutunu çalıştırmalısınız. Çalıştırma iznini verdikten sonra

sudo ./adobe_air_installer.sh

komutunu çalıştırarak kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra Scratch Offline editor sayfasından Scratch.air dosyasını indiriyoruz.  Kurulum için uygulama başlatıcısı listemize eklenen Adobe AIR Aplication Installer uygulamasını çalıştırıyoruz. Çalıştırıcıya tıkladığımızda karşımıza sudo şifresi yazmamızı bekleyen bir terminal açılacaktır. Sudo şifremizi yazdıktan sonra Kurucu uygulama açılacaktır. Açılan uygulamadan indirdiğimiz Scratch.air dosyasını saçerek kurulumu yapıyoruz.

scratch2 Kurulum

Bu şekilde yaptığımız kurulumların güncelleme işlemlerinide kendimiz yapmamız gerekiyor. Otomatik güncellemelerde kimlik doğrulama hatası ortaya çıkıyor. Artık linux üzerinde de çevrim dışı olarak Scratch kullanabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.