İçeriğe geç

WebTorrent Masaüstü Uygulaması

İnternetten film ve dizi izleyenlerin sıklıkla kullandığı torrent uygulamaları arasında önemli bir farkı bulunan WebTorrent uygulamasından bahsedeceğim. Torrent bir çoğumuzun da bildiği gibi bilgisayarlar arasında veri paylaşımına imkan veren bir sistem. Kullanıcılar oluşturulan torrent dosyalarını kullanarak önceden belirledikleri dosyaları diğer bilgisayarlar ile paylaşabiliyor. Torrent ile bir dosya paylaşılırken dosyalar ufak parçalara ayrılarak diğer bilgisayarlar ile paylaşılır. Bu parçalar o an uygun olan diğer bilgisayardan rastgele seçilerek indirilir. Mesela bir film indirilirken bir bilgisayardan filmin ilk saniyeleri indirilirken, diğerinden son veya orta saniyeleri indiriliyor olabilir. WebTorrent uygulamasını diğer torrent uygulamalarından ayıran en büyük özellik, bu parçaların WebTorrent ile düzgün bir sırada indiriliyor oluşudur. WebTorrent ile indirdiğimiz bir film ilk saniyesinden indirilmeye başlar ve sonuna doğru devam eder.

WebTorrent Nedir?

web üzerinde torrent kullanımı

WebTorrent tarayıcı üzerinde çalışan ilk torrent istemcisidir. Tamamiyle javascript kullanılarak geliştirilmiş ve herhangi bir  eklentiye ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. WebTorrent web sitelerin içeriklerini o an o sitede bulunan diğer kullanıcılar arasında paylaştırarak çalışmasını sağlar. Tek bir merkezden sayfa içeriklerini yüklemek yerine daha önceden sayfa içeriklerini yüklemiş olan diğer ziyaretçileri de kullanarak daha etkili bir bağlantı sağlar.

Bu başlıkta anlattığım bilgiler daha çok web geliştiricilerin işine yarayacak bilgiler. Daha fazla bilgi için webtorrent.io adresini inceleyebilirsiniz. Gelelim normal kullanıcıları ilgilendiren kısma. WebTorrent masaüstü uygulaması.

WebTorrent Masaüstü Uygulaması

WebTorrent masaüstü uygulaması normal bir torrent uygulamasının sağladığı özellikleri sağlayan bir uygulamadır. Bunun yanında normal torrent (BitTorrent) bağlantısına ek olarak tarayıcılarda da kullanılabilen torrent bağlantısını (WebRTC) çalıştırmanıza imkan sağlar. Bana göre en önemli özelliği ise dosyaları indirirken baştan sona doğru indirmesi ve bu sayede indirdiğimiz video tam olarak tamamlanmadan videoyu izleyebiliriz.

İndirilen videoyu direk WebTorrent uygulaması ile yada harici bir video player ile izleyebilirsiniz. WebTorrent uygulaması ile izlediğinizde videonun indirilen parçaları Youtube’a benzer bir şekilde ilerleme çubuğunda gösteriliyor. Çubuk üzerindeki kırmızı bölgeler indirilen parçaları gösteriyor.

Özetleyecek olursak Webtorrent teknolojisi iki yeni özellik getiriyor. Birincisi web tarayıcılar üzerinden torrent ile veri paylaşımı, ikincisi ise dosyaları oluşturan paketlerin sıra ile indiriliyor olması. Paketlerin sıra ile indiriliyor oluşu torrnetin indirilmesi tamamlanmadan da videoyu izlememize olanak sağlıyor. Diğer torrent istemcilerinde örneğin KTorrnet parçaları sıra ile değil ulaşım kolaylığına göre dağınık bir şekilde indiriyor.

 

WebTorrent Masaüstü Uygulamasını İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version