İçeriğe geç

Whatsapp ve kişisel verilerimiz

Whatsapp’ın kullanıcıların onayına sunduğu son gizlilik sözleşmesi internet dünyasında hızlı bir şekilde gündem oldu. Whatsapp bu güncelleme ile aslında daha önce de topladığı ama kullanamadığı(!) verileri artık kullanacağını açıkça bildirerek bu kullanımı yasal bir zemine taşımış oluyordu. Facebook şirketi (Whatsapp,İnstagram,Facebook,…) gelirinin neredeyse tamamını reklamdan elde ediyor. Bir çok programı kullanıcılarına ücretsiz olarak sunarken kullanıcılardan, onları daha iyi tanımlayıp onlara daha dikkat çekici paylaşımlar ve reklamlar göstermek için veriler topluyor. Yani asıl amaç sizi tanıyıp, uygulamalarında daha fazla zaman harcamanızı sağlamak ve size gösterdiği reklamlardan daha fazla gelir elde etmek. Bunun için de ne kadar çok veri toplarsa sizin sanal profilinizi o kadar iyi oluşturur. Bu konuları biraz daha iyi anlamak için Sosyal İkilem ve Connected Belgeselinin birinci bölümü olan Gözetim bölümünü izlemenizi öneririm.

Sosyal medyada ve haberlerde Whatsapp bizim sesimizi, yüzümüzü kopyalayacak, sesimizi kullanarak bizmişiz gibi banka işlemlerimizi yapabilecek, yüzümüzü kopyalayıp bizi istemediğimiz olumsuz fotoğraf ve videoların içerisine yerleştirecek gibi bilgiler paylaşılıyor. Bunların hepsi günümüz teknolojisinde yapılabilecek şeyler ve muhtemelen bunların yapılabilmesi için gerekli olan veriler sosyal medya hesaplarınızda zaten herkese açık olarak paylaşılmış durumda. Yani bu sözleşme güncellemesini bu kadar büyütmeye gerek yok. Whatsapp sizin görüntünüzü bir videoya eklemek için uğraşmaz. (Binlerce kişinin ilgisini çekebilecek tanınan bir kişi iseniz o zaman daha dikkatli olabilirsiniz.)

Peki neden bu kadar gündem oldu?

Bu sözleşme güncellemesi gerçekten kişisel verilerin gizlenmesi hususunda sorun oluşturuyor. İnsanları bilgilerini paylaşmak zorunda bırakmak. Eğer paylaşmazsanız uygulamayı kullanamazsınız denmesi ve Avrupa birliği ülkelerinde bu zorbalığı yapamayıp (yapmayıp) diğer ülkelere bunu zorlamak insanların daha çok ilgisini çekti. Bir şirketin; nereleri gezdiğinizi, kimle ne konuştuğunuzu, kime hangi fotoğrafları paylaştığınızı, telefonunuza hangi cihazları bağladığınızı yani hakkınızda neredeyse her şeyi bilme imkanının olması insanları rahatsız etti.

Whatsapp yoksa ne olacak ?

Whatsapp yerine kullanılabilecek bir çok program sosyal medyada kendini duyurmaya başladı. Telegram, Signal, Dedi, Bİp bunlardan en çok konuşulanları.

Signal

Elon Musk’ın bu twiti ile gündeme gelen Signal uygulaması Whatsapp’ın kişisel veriler konusunda aldığı kararları beğenmeyen ve Whatsapp’tan ayrılan yazılımcılar tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılım.

Dedi

Bir diğer yerli uygulama ise Dedi uygulaması. Bilgi Teknolojileri & İnternet Güvenliği Derneği tarafından gelişitirilmiş yerli bir uygulama. Geliştiren dernek göz önüne alındığında gizlilik konusuna önem verildiği açıkça belli oluyor.

Telegram

Telegram hali hazırda bir çok kişi tarafından kullanılan bir mesajlaşma uygulaması. Açık kaynaklı olması ve gizlik konusunda aldığı önlemler ile dikkat çekiyor.

Bip

Turkcell tarafından geliştirilen bu uygulama yerli uygulamalar arasında en popüleri. Cumhur başkanlığının gazetecilere yapılacak olan bilgilendirmelerin bundan sonra whatsapp yerine BİP ile yapılacağını duyurması ve Türkiyede tanınmış kişilerin de BİP kullanmaya başlayacaklarını duyurmaları ile dikkat çekmeye başladı. Fakat BİP programının da gizlilik konusunda bazı sıkıntıları var.

Son olarak benim kişisel tercihim Telegram ve Dedi uygulamasından yana. Telegram oldukça yaygın kullanılan bir uygulama olduğu için listemin birinci sırasında o var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.