İçeriğe geç

Wikipedi Engelini Aşmak

Uzun bir zaman önce Wikipedia İngilizce sayfasında Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak lanse eden bir sayfa oluşturuldu. Türkiye bu sayfanın düzeltilmesi isteğine cevap alamayınca siteye erişimi yasakladı. Erişimi yasaklama kararı reklamdan gelir elde eden bir web sayfası için etkili bir cezadır. Fakat Wikipedi gibi kar amacı gütmeyen ve reklam yayımlamayan bir sayfa için hiç etkili bir ceza değildir. Bu nedenle aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen iki taraftan da bir değişiklik olmadı.

Günümüzün ansiklopedisi olarak kullanılan Wikipedi, başta öğrenciler olmak üzere her kesimden insanın sıklıkla kullandığı bir kaynaktı. Arama motorlarında bir arama yaptığımızda sonuçlar arasında ve üst sıralarda wikipedi sayfalarını sık sık görür ve o sayfalardan aradığımız bilgiye ulaşırdık. Fakat yasakla birlikte bu sayfalara ulaşamaz olduk. Peki bu sayfalara ulaşmanın bir yolu var mı ? Cevap elbette var. Günümüz teknolojisinde İnternet üzerinde insanlara kesin bir yasak koymak neredeyse imkansızdır. Bu yazıda bu engeli aşmak için kullanılacak iki basit yöntemden bahsedeceğim.

Birinci Yöntem: ‘0’ Eklemek

Bu yöntem herhangi bir eklenti yada program kurmadan wikipedi sayfalarına ulaşmayı sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey açmak istediğiniz wikipedi sayfasında “wikipedia” dan hemen önce 0 (sıfır) eklemek. yani tr.wikipedia.org yerine tr.0wikipedia.org yazarak girmek. Arama sonuçlarında görüp açtığınız sayfada adres çubuğuna tıklayıp wikipedia öncesine 0 ekleyerek ulaşmak istediğiniz sayfaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İkinci Yöntem : Wikiwand

Wikiwand kendi tanımıyla modernleştirilmiş wikipedia sitesidir. Site wikipedia içeriklerini kendi tasarımı ile size sunmaktadır. Wikiwand sitesine girdiğinizde sol üst tarafta bulunan arama kutusuna aramak istediğinizi yazın ve çıkan wikipedi sonuçlarında birini tıklayarak bilgilere ulaşın. Ayrıca sitenin tarayıcınıza özgü eklentilerini kurarak erişmek istediğiniz wikipedi adreslerinin otomatik olarak wikiwand üzerinde açılmasını sağlayabilirsiniz. Android (yapım aşamasında) ve IOS uygulamalarını kullanarak telefonunuzda da kullanabilirsiniz.

 

“Wikipedi Engelini Aşmak” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version