İçeriğe geç

WordPress sitenizi Google Drive a yedekleyin

Blogumuzda yazdığımız  yazılar payşaltığımız resimver ve diger bir çok  şey  bizim için önemlidir. Günümüzde bilgisayar sistemleri  her ne kadar güvenli olsada beklenmedik  bir sorun ile tüm yazılarımızı  verilerimizi  kaybetmemize neden olabiliyor .Bu nedenden dolayı  verilerimizi belli  aralıklarla yedeklememiz en doğru yol  olacaktır . Yedekleme işlemini  belli aralıklarla kendiniz manuel olarak yapabilirsiniz ama bu  hiç  kullanışlı  bir yol  değildir.Kendiniz  yedekleme yaparak vaktinizi gereksiz yere harcamış  olursunuz.

Bu  yazımda yedekleme işlemini otomatik olarak yapan ve aldığı  yedegi  Google Drive hesabınızda saklayayan kullanışlı  bir  eklentiden bahsedeceğim.

wordpress-google-drive

Google Drive for WordPress

Adındanda anlaşıldığı gibi  bu  eklenti  Google drive ın  wordpress ile kullanabilmemisini sağlıyoruz. Bunun için ilk önce eklentiyi Worpress imize kuruyoruz.Bunun için Google Drive for WordPress bu  adresten indirip eklenti  dizinine atarak  yada Başlangıç<Eklentiler<Yeni  Ekle sayfasında arama kısmına “Google Drive for WordPress” yazıp  ilk çıkan eklentiyu  kuruyoruz.

Bu  eklentinin  Google Drive ı kullanabilmesi  için Client ID ve Client Secret bilgilerine gerk var. Bu  bilgileri  oluşturmak  için Configure Google sekmesindeki Google API  Console linkine tıklıyoruz.

Google hesabımızla giriş yaptıktan sonra Create project e tıklayıp  bir proje oluşturuyoruz.

Client ID oluşturmak  için Create an OAuth 2.0 client ID ye tıklıyoruz.

Product name kısmına oluşturacağımız proje için  isim belirliyoruz “yedek,drive_backup…”gibi  istediğiniz herhengibirşey olabilir.

Sonraki sayfada web application seçili iken “Your site or hostname (more options)” daki  more options a tıklıyoruz. İlk kutucuğa sitede eklentinin oluşturduğu linki ikindi  kutucuğa ise kendi  sitenizin adresini  yazıyorsunuz.Creat client ID  ye tıklayıp ID mizi oluşturuyoruz.

Sonraki  sayfada bizim için gerkli  olan client ID  ve client secret bilgileri hazırlanmış  oluyor. Buradaki  bilgileri alıp  wordpress te gerekli  alanlara yazıp ayarları  kaydediyoruz.

Sonraki  sayfadan eklentimiz için gerekli izini veriyoruz.

Backup Settings sekmesi  ile yedek dosyasının ismini yedekleme aralığını  ve yekdekleme işleminin mail le bildirilip  bildirilmeyeceğini  ayarlayabilirsiniz.

Menage Database sekmesi ile yedekleme işleminde ver tabanınızdan hangi  tabloların yedekleneceğini ayarlayabilirsiniz.

Menage Files sekmesi  ile yedekleme işleminde sunucunuzdaki  hangi  dosyaların yedekleneceğini  seçebilirsiniz.

On time Backup  sekmesi  ile yedekleme vakti  gelmeden yedek oluşturabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version