İçeriğe geç

Yerli Arama Motoru

Son günlerde sık sık ” yerli arama motoru” cümlesini duyuyoruz. Her şeyin yerlisini yapalım istiyoruz fakat çoğu zaman yerli olarak lanse edilen ürünlerin aslında sadece ufak bir bölümünün yerli olduğunu öğreniyoruz. Bu tip haberlerden en sonuncusu yerli arama motoru olarak haberleri ve reklamları yapılan geliyoo.com oldu. Fakat bu seferki yerlilik oranı sadece isim düzeyinde kalmış gibi gözüküyor. Yerli arama motoru haberleri yayılmaya başlar başlamaz sitenin aslında yerli olmadığı, arama sonuçlarını Google’dan aldığı hatta bu sistemin 15$ gibi düşük bir ücrete kolaylıkla yapılabileceği konuya ilgi duyanlar tarafından anlatılmaya başlandı.

Geliyoo.com

Geliyoo.com yıllar öncesinde de yerli arama motoru olma iddiası ile piyasa çıkmıştı. Fakat dikkat çekmeyi başaramadı. Ulaştırma bakanımızın yerli arama motoru projesi üzerinde çalışıyoruz haberinden sonra geliyoo yöneticileri şanslarını tekrar denediler. Bu sefer adlarını duyurmayı başardılar fakat bu hiç olumlu bir tanıtım olmadı. Bu girişimi yatırım alabilmek için yaptıklarını düşünüyorum. Fatak 10 yıl emek ve yaklaşık 10 milyon ₺ para harcandığı söylentisi ile ortaya koydukları ürünün 15$ lık bir yazılım olması insanlarla dalga geçtiklerinin bir göstergesi sayılıyor. İsimlerini duyurmak için yaptıkları girişim isimlerinin tarihe gömülmesine neden oldu.

Gelen Tepkiler

Haberler sonrasında benim duyduğum ilk tepkiler arama verilerinin Google üzerinden alındığı olmuştu. Zaten sitenin tasarımı Google dan kopyalanmış özgünlükten uzaktı. Daha sonrasında kullanılan yapının algoprog.com sitesinde satılan bir yazılım olduğu anlaşılıyor. Hatta kısa süre içerisinde gidiyoo.orggelyoo.com ve gelemiyoo.com gibi siteler hazırlanarak yayımlandı.

Yapılan Açıklamalar

Yerli arama motoru haberleri ve yayınlanan sitenin aslında ne olduğu tartışmaları iyice artınca hem geliyoo.com hemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından bir açıklama yaptı.

Geliyoo.com yaptığı açıklamada devletten maddi yardım almadıklarını kendi kazançları ile bahsedilen rakamın kullanıldığını ve şuan yayında olan sitenin aslında gerçek çalışmaları olmadığını gerçek çalışmalarının gelişmiş teknolojiler kullanılarak hazırlandığını fakat kaynak yetersizliğinden yayına alamadıklarını yazmışlar. Şuan yayında olan sitenin de kullanıcıların karşısında boş sayfa durması yerine böyle bir sayfanın kullanılmasını tercih ettiklerini yazmışlar. Keşke boş sayfa olsaydı en azından çalışma var bir şeylerle uğraşıyorlar derdik.

Açıklamanın tamamı : Geliyoo’dan çıkan haberlere ilişkin önemli açıklama

Bakanlık yaptığı açıklamada geliyoo.com dan haberdar olmadıklarını, kendilerine başvurmadıklarını ve her hangi bir maddi desteğin verilmediğini belirtmişler. Bakanlığın ayrıyetten arama motoru üzerinde çalışma yaptığını da eklemişler.

Bakanlık açıklmasının tamamı : Basın açıklaması

Yerli Arama Motoru Ne Kadar Gerekli

Her alanda yerlilik çalışmaları hızla devam ederken yerli arama motoru yapmanın ne kadar gerekli olduğu tartışılan bir konu. Arama motoru denilince heman akla Google geliyor. Peki Google sadece arama motoru mu ? Arama motoru internet üzerindeki siteleri analiz ederek billi kurallara göre listeleyen ve yapılan aramaya göre en uygun siteleri kullanıcıya sunan bir sistemdir. Fakat Google internetin her alanında faaliyet gösteren, İnternet’e hakim olmasının yanında mobil cihazlara da hakim olan teknolojinin her alanında faaliyet gösteren bir şirket. Yerli arama motoru yapmak yerli bir google yapmak anlamına gelmiyor ve Google gibi bir kuruluşa sahip olmanın ilk koşulu da arama motoru yapmaktan geçmiyor.

Bu konuda Hasan YAŞAR’ın güzel bir yazısı var. okumanızı tavsiye ederim. Yerli Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.