İçeriğe geç

Bulutta Matematik Oyunu Yayınlandı

 

Temelleri üniversite yıllarıma dayanan bu oyunu nihayet daha da geliştirerek android cihazlara uygun bir hale getirebildim. Üniversitede aldığım bir derste proje olarak actionscript dilinde geliştirdiğim bu oyunu yeniden kodlayarak Google Play Store da yayına aldım.

Oyunun önceki halini Matematik Oyunu başlıklı yazımda paylaşmıştım. Oyunun amacı ilk öğretim öğrencilerinin dört işlem yeteneğini alıştırmalar yaparak geliştirmek. Oyunun şimdiki versiyonunda öğrencimizin seçebileceği 4 farklı seviye bulunmakta ve bu seviyeler 1 den 4 doğru giderek zorlaşmakta. Seviyelere göre nasıl sorular geldiğini aşağıdaki listede görebilirsiniz görebilirsiniz.

1. Seviye
Birinci seviyede 1 – 10 sayı aralığında toplama ve çıkartma işlemleri sorulmaktadır.
2. Seviye
İkinci seviyede 1 – 30 sayı aralığında toplama ve çıkartma işlemleri sorulmaktadır.
3. Seviye
Üçüncü seviyede 1 – 10 sayı aralığında toplama, çıkartma, çarpma ve bölme işlemleri sorulmaktadır.
4. Seviye
Dördüncü seviyede ilk sayı 1 – 30, ikinci sayı ise 1 – 10 sayı aralıklarında toplama, çıkartma, çarpma ve bölme işlemleri sorulmaktadır.

Her bir sorudan en fazla 10 puan alınabilir. Eğer ilk cevapta doğru yapılmazsa alınacak puan 7′ ye ikincide de doğru cevap bulunamazsa 3′ e  üçüncü cevapta da doğru bulunamazsa 0′ a düşer. Oyun sonunda öğrencinin kaç soru cevapladığı ve bu sorulardan aldığı puan söylenir.

Teknik bilgiler

Oyun Hibrid olarak geliştirilmiştir. HTML+CSS+JS dillerini kullanarak geliştirdiğim oyunu Cordova kullanarak Android platformuna aktardım. Geliştirme sürecinde mobil uyumluluğunu arttırmak ve geliştirme sürecini kolaylaştırmak için Framework 7  mobil uygulama geliştirme çatısı kullandım.

Uygulamanın kaynak kodlarını paylaşmayı şimdilik düşünmüyorum.

Güncelleme Planları

Gelecek sürüm planlarımda oyundaki seviyeleri yeniden düzenlemek ve arttırmak, bonus sorularla ek süre kazanarak daha fazla puana ulaşma imkanı sağlamak ve görsel olarak geliştirmek var.

Siz de oyunda gördüğünüz eksikleri veya olması gerektiğini düşündüğünüz geliştirmeleri bildirerek oyunun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Oyun Göreslleri

Başlanğıç


Aşağıdaki Google Play logosuna tıklayarak telefonunuza yada tabletinize oyunu kurup oynayabilirsiniz.

“Bulutta Matematik Oyunu Yayınlandı” hakkında 4 yorum

  1. Geri bildirim: Eğitsel Oyun – Bulutta Matematik | Teknolojik Öğretmenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version