İçeriğe geç

Matematik Oyunu

Teknolojinin eğitim alanında kullanılmasıyla birlikte çocukların zihinsel gelişimine nasıl daha fazla katkıda bulunulabilir sorusu gündeme geldi. Günümüzde projeksiyon cihazları akıllı tahtalar öğrencilerin derslere olan ilgisini arttıran en yaygın teknolojiler.

Ama sadece okullarda kullanılan cihazlarla eğitime yapılan katkı yeterli olmaz. Günümüzde bir çok evde bilgisayarlar kullanılıyor ,çocukları için evlerine bilgisayar alan ailelerin düşüncesi “Bilgisayar alalım da çocuğumuz daha iyi eğitim alabilsin bilgisayarla derslerine çalışsın” şeklinde oluyor. Fakat çocuklar bilgisayarı eğitime katkı sağlayacak bir araç olarak görmüyorlar çocuklar için bilgisayar demek oyun ve internet demek . Ebeveynler çocuklarının bilgisayar kullanımlarını düzenlerken çocukların bilgisayara olan ilgisini eğitimlerine katkı sağlayacak aktiviteler kullanmaya özen göstermeliler.

Ebeveynler bilgisayarı eğitim araçcı , çocuklar ise oyun aracı olarak görüyorlar. Bu iki bakış açısınında ihtiyaçlarını sağlayan en etkili çözüm eğitsel oyunlardır. Eğitsel oyunlar çocuğunuz oyun oynarken aynı zamanda eğitimine ve zihinsel gelişimine katkı sağlarlar.Çocuklarınızın bilgisayar başındaki vakitlerini eğitsel oyunlarla zenginleştirmeleri onlar için çok daha iyi olacaktır .

Eğitsel oyunlarının önemini belirttikten sonra başlıkta da belirtmiş olduğum ve kendi ürünüm olan matematik oyununun tanıtımına geçebilirim.

Bu oyunda çocukların 4 işlem yapabilme yeteneğini geliştirmek amaçlandım. Çocuk kendisine uygun olan seviyeyi seçip başla butonuna bastığında karşısına bulutların üstünde bir işlem , gökyüzünde uçan üzerinde sayılar yazan 4 balon ve üzerinde işlemin doğru cevabı yazan balonu patlatması için bir ok çıkıyor.

Bir dakika süre içerisinde ne kadar doğru cevap verirse o kadar yüksek puan alınıyor.Oyun hakkında bilgileri görebilmek için sağ üst köşedeki “?” butonuna basabilirsiniz.

Bir dakikanın sonunda,bu sürede kaç soru sorulduğu ve sorulan bu sorulardan kaç puan alındığı gösteriliyor.

Oyun hakkındaki düşüncelerinizi , eklenmesini istediğiniz bir özelliği ve karşılaştığınız hataları yorum yazarak iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version