CKEditor Kullanımı – Ajax Post

Günümüzde  bir çok  form işleminde ajax kullanıyoruz.Ajax kullanmak sitemize  hem  hız hemde kalite katıyor. Bu yazıda CKEditor kullanırken nasıl  ajax post işlemi  yapacağımızdan bahsedeceğim.

CKEditor formda belirttiğimiz textarea nesnesini etkisiz bırakıp  yerine kendini aktif ediyor ve biz kaydet butonuna bastığımızda kendisindeki verileri textarea nesnesine aktarıyor ve form post ediliyor. Post işlemini ajax ile yaptığımızda ise CKEditor kendisinde barındırdığı verileri textarea nesnesine aktarmadan form bilgileri post ediliyor ve sonuç olarak boş bir post işlemi yapılmış oluyor.

Bu yüzden ajax post işlemi yapmadan önce CKEditor e bilgileri textarea nesnesine aktarmasını söylemeliyiz.CKEditor e  bu  durumu  söylemek  için instances sınıfının updadeElement() fonksiyonunu kullanacağız. Ajax post işlemini yapmadan önce aşağıdaki satırı çalıştırdığımızda CKEditor bilgileri  textarea nesnesine aktaracaktır.

CKEDITOR.instances['editorName'].updateElement();

Buradaki editorName CKEditor ü  aktif  ettiğiniz nesnenin id özelliğidir.Yani CKEDITOR.replace() fonksiyonunun ilk parametresi.

Aşağıdaki  örneği inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Samet ATABAŞ

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Mezunu.PHP Developer

CKEditor Kullanımı – Ajax Post” için bir yorum

  • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:40
    Permalink

    Sen adamsın. 1 gündür uğraşıyorum. Ajax dan kaynaklı olacağını düşünmemeiştim. Adamsın

    Yanıtla

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.