Basit İngilizce Öğrenme Aracı Quizlet

Quizlet, kendi kelime listenizi oluşturup oyunlar ve öğrenme araçlarıyla İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak kullanışlı bir araç olarak tanımlanabilir. Quizlet ile öğrenmek istediğiniz kelimelerin listesini yapabilirsiniz. Kelimeleri listenize eklerken o kelime ile ilgili resimleri arayıp uygun bir resim seçebilir yada istediğiniz herhangi bir resmi yükleyebilirsiniz. Kelimelere anlamıyla uygun resimler eklemeniz o kelimeyi öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Quizlet oluşturduğunuz listeyle aşağıdaki seçenekleri kullanarak öğrenmeyi kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçlamaktadır.

 Kelime kartları Modu —Kelimeleri karışık bir şekilde gözden geçirmenizi ve kelimeleri dinlemenizi sağlar.

Öğrenme Modu — Kelimeleri bilip bilmediğinizi izleyerek unutulan kelimeleri hatırlatmayı sağlar.

Heceleyici Modu Seslendirilen kelimeyi yazmanızı ve varsa hatalarınızı görüp düzeltmenizi sağlar.

Test Modu — Kısa cevaplı, çoktan seçmeli, eşleştirme ve doğru yanlış soruları ile bir test oluşturur.

Eşleştirme Oyunu — Süre ile yarıştığınız ve kelmeleri anlamlarıyla eşleştirdiğiniz bir oyun.

Yerçekimi Oyunu— Kelimelerden oluşmuş meteorların karşılıklarını yazarak gezegeni korumaya çalıştığınız bir oyun.

Quizlet ‘e Facebook yada Google hesabınızı kullanarak üye olabilirsiniz. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra sayfanın en üst tarafında bulunan “Create a Study Set” butonunu kullanarak kendi kelime listenizi oluşturabilir yada arama özelliğini kullanarak diğer kullanıcıların oluşturduğu listeleri bulup kullanabilirsiniz.

quizlet

“Create a Study Set” butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada en üsttaki  boşluğa Kelime listenizin başlığını yazmanız gerekmrktedir. Dilerseniz başlığın hemen üzerinde bulunan “Add description” bağlantısına tıklayarak listeniz için bir açıklama ekleyebilirsiniz. Başlığın hemen sağında bulunan seçeneklerle kelime listenizin kimler tarafından görülebileceğini ve düzenlenebileceğini belirleyabilirsiniz.

quizlet1

İlk kelimenizi yazdığınızda, sistem yazdığınız kelimeye göre kelimenin hangi dilde olduğunu belirleyip sizin doğrulamanıza sunuyor. Eğer yanlış belirleme yapıldıysa kendiniz uygun dili seçmelisiniz.

quizlet2

Aynı işlemi kelimenin anlamın yazarken de uyguluyorsunuz. Bu sayede, sistem bu kelimelerle ilgili yapacağı işlemleri hangi diller üzerinde yapılacağını belirlemiş oluyor.

quizlet3

Kelimenizi ekledikten sonra sağ taraftaki resim (birinci ikon) ikonunu kullanarak kelimenizle alakalı bir resim seçebilir yada kendiniz bir resim yükleyebilirsiniz ( resim yükleme işlemi için ücret ödemeniz gerekmekte ).

quizlet5

Eğer eklediğiniz kelimenin anlamın bilmiyorsanız yada diğer anlamlarını bulmak istiyorsanız, sağ tarafta bulunan mercek ikonuna (3. ikon) tıklayarak kelimenin anlamlarını bulabilirsiniz.

quizlet4

Eğer öğretmen profiline sahipseniz (ücretli üyelik), mikrofon ikonunu (2. ikon) kullanarak eklediğiniz kelimeler için ses kayıtları ekleyebilirsiniz.

quizlet6

Quizlet ‘i site üzerinden kullanabildiğiniz gibi Quizlet Mobil uygulamaları ile tablet yada telefonlarınızda kullanabilirsiniz.

Quizlet hakkında anlatacaklarım bu kadar, daha fazla bilgi edinmek için Quizlet Anasayfa’ sını yada Quizlet Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Arama kısmına “sametatabasch” yazarak benim oluşturduğum kelime listelerini bulabilirsiniz.

Samet ATABAŞ

Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi

2 thoughts on “Basit İngilizce Öğrenme Aracı Quizlet

 • Mart 20, 2017 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Normal üyelikler ücretli mi bir süre sonra ücret talep edilir mi site tarafından

  Yanıtla
  • Mart 20, 2017 tarihinde, saat 13:26
   Permalink

   Ücretsiz üyeliğin bazı kısıtlamaları var. İsteyen ücretli üyeliğe geçebiliyor. Ücretli üyeliğe geçiş için herhangi bir zorlama yok.

   Yanıtla

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.