İçeriğe geç

VPN Kullanmadan Engelli Sitelere Erişme

AccessDeniedYasaklarla birlikte DNS ve VPN  kavramlarını sık sık duymaya başladık. Engellenen siteler kolayca DNS adresi değiştirilerek veya VPN servisleri kullanılarak erişime açılabiliyor.

Twitter ın ip bazlı yasaklanması ile iyice gündeme gelen VPN servisleri beraberinde güvenlik tartışmalarını da gündeme getirdi.Tüm internet işlemlerinizi özel bir sunucuya(bilgisayara) gönderip sizin bilgilerinizle sizin için işlem yapmasına izin vermek  pek güvenli gözükmüyor.Tüm iletişiminiz ilk önce o bilgisayarda işleniyor sonra ilgili siteye gönderiliyor.Eğer bir çok kişi tarafından bilinen ve güvenilirliğine inanılan bir VPN servisi kullanmıyorsanız bilgilerinizin güvenliği ciddi risk altında demektir.

Eğer bir VPN servisi kullanıyorsanız bu hizmetleri  sadece engelli sitelere girecekken kullanın önemli bilgilerinizi içeren işlemler için kullanmamaya gayret gösterin.

Gelelim başlıkta belirttiğim konuya, VPN yada DNS kullanmadan twitter ve youtube a  erişebilmek için bilgisayarımızda DNS gibi işlem yapan hosts dosyasına bir kaç ekleme yapacağız.

Linux sistemlerde  bu işlemi  konsol kullanarak  hızlı bir şekilde yapabiliriz. Bunun için konsola şu komutları  giriyoruz:

hosts dosyasının yerini  öğrenmek için (genellikle /etc/hosts):

whereis hosts

hosts dosyasının yerini öğrendikten sonra nano editörünü kullanarak düzenleme yapacağız.Yetki gerektiren bir işlem olduğu için sudo komutunu kullanacağız:

sudo nano /etc/hosts

parolamızı girdikten sonra dosya konsol üzerine  açılacaktır.Bu dosyanın sonuna

74.125.239.40 www.youtube.com youtu.be
199.59.150.7 twitter.com www.twitter.com
199.59.148.12 t.co www.t.co
199.59.148.11 pic.twitter.com s.twitter.com

yukarıdaki ip adreslerini kopyalayıp yapıştırın(Konsolda Ctrl+Shift+V).Sonrasında Crtl+x ve E tuşlarına basarak kaydedin. Artık youtube ve twitter e  girebilirsiniz.

Windows sistemlerde ise hosts dosyası C:\Windows\System32\drivers\etc dizinin de bulunuyor.Bu dosyayı yönetici olarak not defteri ile açıp yukarıda paylaştığım ip adreslerini ekleyip kaydettikten sonra sitelere erişim sağlamış olursunuz. izin olmadığı için dosyayı kaydetmediği zaman dosyayı masa üstüne kaydedin ve sonradan o dosyayı C:\Windows\System32\drivers\etc dizinine kopyalayın çıkan onay mesajlarına onay verdiğinizde dosyayı güncellemiş olursunuz.

“VPN Kullanmadan Engelli Sitelere Erişme” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.