İçeriğe geç

Windows Tarifeli Bağlantı Ayarı

Microsoft , Windows 10 sürümü ile birlikte güncellemelere büyük önem vermeye başladı. Eski windows sürümlerinde güncellemeleri kapatma imkanımız varken, yeni sürümde güncellemeleri tamamen durdurmak gibi bir özellik bulunmamakta. Artık Windows bize sormadan arka planda güncellemeleri indiriyor ve kuruyor. Tabi biraz kaba kuvvet uygulayarak kapatmanın yolları mevcut. Güncellemeleri kapatmaya izin vermediği için kotalı internet kulanıcılarını düşünerek tarifeli bağlantı özelliğini kukllanıcıların hizmetine sunuyor.

İşletim sisteminin güncel olması bilgisayarınızın donanımı yettiği sürece pozitif etkisi olan bir durum. Güncellemeler yeni özellikler ve güvenlik önlemleri sayesinde bilgisayar kullanma deneyiminizi daha iyi bir seviyeye yükseltmektedir. Fakat güncellemelerin boyutları bazen 4 Gb ‘a kadar çıkabiliyor. Sabit hat üzerinden kotasız İnternet kullananlar için bir sorun yok, peki ama tarifeli (mobil, faturalı) bir hat kullananlar için? 

Tarifeli Bağlantı Özelliği

Bilgisayar kullandığımız her yerde sınırsız internet erişimimiz olmayabiliyor. Bu durumda bir çoğumuz cep telefonumuzdaki İnternet’i  bilgisayarımız üzerinden kullanıyoruz. İnternet’i cep telefonu hattımız üzerinden kullanırken İnternetimizin bir kotasının olduğunu bilerek daha az veri harcayacak şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Fakat bizim bu bildiğimizi Windows bilmiyor. Cep telefonumuzun kablosuz erişim noktası özelliğini kullanarak bilgisayarımızı İnternet’e bağladığımızda Windows bu bağlantıyı herhangi bir Wifi bağlantısı olarak görüyor ve bu bağlantı üzerinden yüksek boyutlu güncelleştirmeleri indirmekten hiç çekinmiyor. Bu nedenden dolayı bir kaç web sayfası gezmiş olduğunuz halde yüzlerce megabyte harcamış olduğunuz sonucuyla karşılaşabiliyorsunuz. 

Bu durumu yaşamamak için Windows 10’da güzel bir ayar mevcut tarifeli bağlantı. Bağlandığınız kablosuz ağın tarifeli (harcanan veri kadar ücret ödenen) bir bağlantı olduğunu Windows’a bildirmeliyiz. Bunun için iki farklı yol var;

Telefonumuz ile bağlı değilken

Başlat -> Ayarlar -> Ağ ve İnternet -> Wifi ->Bilinen Ağları Yönet Yolunu izleyerek, bilgisayarımızda kayıtlı kablozu bağlantı bilgilerini listelendiği sayfaya ulaşmalıyız. Sonrasında bu listede telefonumuz ile oluşturduğumuz ağa tıklayıp özelliklere tıklıyoruz. Açılan sayfadan Tarifeli bağlantı başlığı altında bulunan ayarı aktif hale getirerek Windows’un bu bağlantı üzerinden güncellemeleri indirmesini durdurmasını sağlamış oluruz.

Telefonumuz ile bağlı iken

Ekranın sağ alt köşesinde (saatin yanında) bulunan internet erişimi ikonuna tıklayarak bağlı olduğunuz ve bağlanabileceğiniz kablosuz ağların listeleyin. Burada en üstte bağlı olduğunuz ağ gözükecektir. Bu ağın isminin altında bulunan özellikler bağlantısına tıklayarak. Ağ özellikleri sayfasını açın ve buradan Tarifeli bağlantı seçeneğini aktif hale getirin. Hepsi bu kadar.

Artık bu ayar sayesinde internet paketinizin bir anda bitmesi gibi bir süprizle kaşılaşmayacaksınız. Fakat dikkat etmek gereken önemli bir durum var bu ayar sadece Windows güncellemeleri için geçerli. Kullandığınız diğer uygulamaların otomatik güncelleme özelliği varsa bu ayarı dikkate almayabilir. Örneğin Steam oyun güncellemeleri yaparken bu ayarı dikkate almıyor. Eğer sık sık telefon hattınızla bağlantı kuruyorsanız Steam otomatik güncellemelerini kapatmanızı yada Steam uygulamasını sadece kullanacağınız zaman açmanızı öneriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version