İçeriğe geç

WordPress sitenizi Google Drive a yedekleyin

Blogumuzda yazdığımız yazılar payşaltığımız resimver ve diger bir çok şey bizim için önemlidir. Günümüzde bilgisayar sistemleri her ne kadar güvenli olsada beklenmedik bir sorun ile tüm yazılarımızı verilerimizi kaybetmemize neden olabiliyor .Bu nedenden dolayı verilerimizi belli aralıklarla yedeklememiz en doğru yol olacaktır . Yedekleme işlemini belli aralıklarla kendiniz manuel olarak yapabilirsiniz ama bu hiç kullanışlı bir yol değildir.Kendiniz yedekleme yaparak vaktinizi gereksiz yere harcamış olursunuz.

Bu yazımda yedekleme işlemini otomatik olarak yapan ve aldığı yedegi Google Drive hesabınızda saklayayan kullanışlı bir eklentiden bahsedeceğim.

wordpress-google-drive

Google Drive for WordPress

Adındanda anlaşıldığı gibi bu eklenti Google drive ın wordpress ile kullanabilmemisini sağlıyoruz. Bunun için ilk önce eklentiyi Worpress imize kuruyoruz.Bunun için Google Drive for WordPress bu adresten indirip eklenti dizinine atarak yada Başlangıç<Eklentiler<Yeni Ekle sayfasında arama kısmına “Google Drive for WordPress” yazıp ilk çıkan eklentiyu kuruyoruz.

Bu eklentinin Google Drive ı kullanabilmesi için Client ID ve Client Secret bilgilerine gerk var. Bu bilgileri oluşturmak için Configure Google sekmesindeki Google API Console linkine tıklıyoruz.

configure-google-account

Google hesabımızla giriş yaptıktan sonra Create project e tıklayıp bir proje oluşturuyoruz.

google_backup01

Client ID oluşturmak için Create an OAuth 2.0 client ID ye tıklıyoruz.

google_backup02

Product name kısmına oluşturacağımız proje için isim belirliyoruz “yedek,drive_backup…”gibi istediğiniz herhengibirşey olabilir.

google_backup03

Sonraki sayfada web application seçili iken “Your site or hostname (more options)” daki more options a tıklıyoruz. İlk kutucuğa sitede eklentinin oluşturduğu linki ikindi kutucuğa ise kendi sitenizin adresini yazıyorsunuz.Creat client ID ye tıklayıp ID mizi oluşturuyoruz.

google_backup04

Sonraki sayfada bizim için gerkli olan client ID ve client secret bilgileri hazırlanmış oluyor. Buradaki bilgileri alıp wordpress te gerekli alanlara yazıp ayarları kaydediyoruz.

google_backup05

Sonraki sayfadan eklentimiz için gerekli izini veriyoruz.

google_backup06

Backup Settings sekmesi ile yedek dosyasının ismini yedekleme aralığını ve yekdekleme işleminin mail le bildirilip bildirilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz.

Menage Database sekmesi ile yedekleme işleminde ver tabanınızdan hangi tabloların yedekleneceğini ayarlayabilirsiniz.

Menage Files sekmesi ile yedekleme işleminde sunucunuzdaki hangi dosyaların yedekleneceğini seçebilirsiniz.

On time Backup sekmesi ile yedekleme vakti gelmeden yedek oluşturabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: