İçeriğe geç

Firefox Çeviri Eklentisi www.Translate

Yabancı dil günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Özellikle benim gibi programlama ile uğraşıp dil bilmeyenler bu konuda çok sıkıntı çekmişlerdir. Türkçe kaynak bulamamak, bulunan kaynakların yetersiz olması ve ingilizce kaynakların dilinin ağır olması çekilen sıkıntıların başında geliyor. İş ilanlarında en az orta seviye dil bilgisi isteniyor.

Yabancı dil bu kadar önemliyken dil öğrenmek için çabalamamak olmaz. Bu yazımda bu çabalarımız da bize yardımcı olacak kullanışlı bir Firefox eklentisinden bahsedeceğim. Eklentinin ismi www.Translate şeklinde geçiyor. Google tranaslate ve benzeri sitelerden aldığı çeviri bilgilerini kolay bir şekilde size sunuyor. Eklentinin en önemli ve kullanışlı özelliği bir web sayfasındayken o sayfadan ayrılamadan çevirisini yapacağınız kelimenin çevirisini yapabiliyor olması.

Kelinenin çevirisini yapmak için kelimeyi seçip “ctrl+m” kısa yoluna basmanız yeterli.Seçtiğiniz kelimenin kendi dilinizdeki karşılığı farklı sitelerden alınarak listeleniyor.

www.Tran-0

Başka bir kelime seçip Translate butonuna bastığınızda çevirme işlemi anında gerçekleşiyor. Kelimeyi seçtiğinizde hemen çevirisini görmek istiyorsanız Instantly seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Instantly seçeneğini seçtiğinizde kelimeyi seçtiğiniz zaman altında play simgesi beliriyor bu simgeye tıkladığınızda çeviri hemen gerçekleşiyor.

Eklenti aşağıdaki listedeki diller arasında çeviri yapabiliyor.

İnternette yabancı bir kaynak okurken bilmediğiniz kelimelere rastladığınızda yeni bir sekmeden bir sözlük açıp kelimeyi kopyalayıp orata yapıtırdıktan sonra sonuca ulaşmanız gibi uzun adımlardan bu eklenti sayesinde kurtulmuş olacaksınız . Umarın sizin için de faydalı olur.

Eklentiyi kurmak için Firefox eklenti sayfasında Add to firefox butonuna tıklamanız yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version