İçeriğe geç

Online PSD Görüntüleme ve Düzenleme

Başkasının bilgisayarını kullanırken yada bilgisayarınızda Photoshop veya GIMP kurulu değilse  PSD dosyası üzerinde yapabileceğiniz pek bir işlem yok. Neyseki bazı çevrim

içi araçlar PSD dosyalarını görüntülemenize ve üzerinde değişiklik yapmanıza imkan sağlıyor.

Photopea

Photopea PSD dosyalarınızı düzenleminiz için en kolay araç. Kesinlikle Photoshop’un yerini tutmazken, ihtiyaç olduğunda kullanışlı bir araçtır.  Photoshop’ta ithiyacınız olan tüm basit araçları bu araçta bulabilirsiniz: Seçim ve sürükleme araçları, kırpma araçları, metin araçları, klonlama, bulanıklaştırma, yakma ve damlalık aracı.

Photopea ayrıca Photoshop ‘un katmanlar ve ileri ve geri alarak düzenleme sürecini kolaylaştıran geçmiş paneli gibi bazı önemli özelliklerine de sahiptir.  Eğer bir metin düzenlemeniz, bir nesneyi hareket ettirmeniz yada katmanlara erişmeniz gerekirse Photopea, düzenli olarak Photoshop kullanan bir çok kullanıcının tanıdık bulacağı arayüz ile bu işlemleri çok kolay bir şekilde yapmanıza imkan sağlayacaktır.

Sadece bir kaç farklı kısa yol yada komut kullanmak zorunda kalacaksınız. Örneğin, bir adım geri almak için kullanılan Alt + Ctrl + Z yerine Ctrl + Z kullanmalısınız. Harmanlama seçeneklerine ulaşmak için katmana sağ tıklamak yerine çift tıklamanız gerekecek.  Düzenlemeniz bittiğinde PSD, JPG,PNG,GIF ve benzeri dosya tiplerini kullanarak dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Google Drive kullanarak bütün düzenleme süreklerini çevrim içi olarak yapabilirsiniz:

Photopea gibi çevrim içi araçları kullanmanın, yerel yazı tipi dosyalarınıza ulaşma sorunları gibi bazı dezavantajları var. Photopea geniş bir yazı tipi seçeneğini kullanımınıza sunuyor fakat sizin tasarımının bilgisayarınızda bulunan özel bir yazı tipine ihtiyaç duyuyorsa bu yazı tipine ulaşamayacaksınız. Ayrıca Photopea latin olmayan dilleri de desteklememektedir.

Sizin en çok beğendiğiniz çevrim için PSD düzenleme aracınız hangisi ? Yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazı Nancy Messieh tarafından 22 Mart 2017 tarihinde yayınlanan “How to View and Edit Photoshop PSD Files Online” başlıklı yazısının çevirisidir.

“Online PSD Görüntüleme ve Düzenleme” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Exit mobile version